Hjem journalistikk

Hvor er Dagsnytt 18 når vi trenger dem?

0
Faksimile fra Khrono.

Helsingforskomiteens forfølgelse av Glenn Diesen har blitt en ‘snakkis’, på sosiale medier etter at 20 norske akademikere skrev under på et opprop under tittelen «Forfølgelsen av professor Glenn Diesen må opphøre».

Av Lars Birkelund.

Blant underskriverne var Gisle Selnes, Sigurd Allern, Benedikte Moltumyr Høgberg og Ola Tunander. Man kan undre seg over hvorfor ikke flere akademikere skrev under på oppropet. Men uansett skal de 20 ha all ære for at de skrev under.

Utdrag fra oppropet:

«Undertegnede vil uttrykke bekymring for forsøkene på å begrense professor Glenn Diesens akademiske frihet, i første rekke utført av representanter for Den Norske Helsingforskomiteen.

Komiteens aktivitet omfatter gjentatte anmodninger om scenenekt og ifølge professor Diesen har den oppfordret hans arbeidsgiver, Universitetet i Sørøst-Norge, om å si ham opp. Etter at politiet rådet ham til å skjule privatadresse og telefonnummer for offentligheten, har representanter for Helsingforskomiteen angivelig lagt ut bilde av hans hjem på sosiale medier. Dette har ført til at professor Diesen har sett seg nødt til å gå til anskaffelse av et nytt statsborgerskap i et land der sivilsamfunnet ikke er belemret med NGO-er som driver med personforfølgelse og sensur, opplyser han i sin Substack-blogg 10. februar i år».

https://www.khrono.no/forfolgelsen-av-professor-glenn-diesen-ma-opphore/952818

Se også kommentarene under artikkelen.

I denne podcasten forklarer Diesen nærmere hva han har blitt utsatt for. Mellom ca 28 og 38 minutter:



Den nevnte ‘snakkisen’ på sosiale medier er av en type som typisk hadde blitt tema på NRKs Dagsnytt 18. Hvorfor har det likevel ikke skjedd?

Fordi Helsingforskomiteen er en hellig ku for norske medier, av de samme årsakene som NATO og Jens Stoltenberg er hellige kuer. Og hvis komiteen hadde blitt invitert til debatt med Diesen hadde den fått en kraftig, kanskje uopprettelig ripe i lakken. Og det kan ikke NRK ha noe av. For da vil også NRK få en ripe i lakken. Dette fordi NRK i nesten 50 år har benyttet seg av komiteen som om den er helt uklanderlig og består av folk med en helt unik integritet og ekspertise, som nøytrale, objektive og heltemodige forkjempere for menneskerettigheter. Jeg trodde også det inntil jeg så at komiteen tok del i krigspropagandaen mot Syria, naturligvis kamuflert som omsorg for menneskerettigheter. Da publiserte Klassekampen faktisk min kritikk av komiteen.

https://klassekampen.no/utgave/2019-11-21/debatt-rettferdighet-a-la-nato-en-moterapport

Den ble også publisert av steigan.no:




I et intervju av Solveig Mikkelsen, som er ganske apologetisk overfor Helsingforskomiteen, sier komiteens generalsekretær Berit Lindeman:

«Vi er en organisasjon som er eksperter på Russland og Ukraina. Vi har veldig godt kjennskap til krigen i Ukraina og bakgrunnen for den. Vi regner Diesen som helt uegnet til å informere offentligheten om krigen. Det er bare å ettergå det han sier. Han gjentar ordrett påstander fra russiske propagandamaskiner».

Berit Lindeman kom her til hjelp med å beskrive hvor klysete hun og komiteen faktisk er, der hun de facto påberoper seg og komiteen (og de som er enige med komiteen) enerett på å uttale seg om Russland og Ukraina, krigen i Ukraina og bakgrunnen for den. Dessuten: hva er alternativet til å gjengi ordrett, å vrenge på det folk sier, som Helsingforskomiteen?

Samme dag, fredag 21 mars, ble jeg kjent med at Libyabomberen Audun Lysbakken, som også støttet krigen mot Syria og NATOs pågående krig mot Russland, skal starte podcast. Og hvem annonserer han stolt som første gjest om ikke sin ’partner in crime’, den like krigskåte Aage Borchgrevink fra Helsingforskomiteen.

Hva har vi nordmenn gjort for å fortjene dette? Og igjen: Hvor er Dagsnytt 18 når vi trenger dem?


Om norske medier ikke vil benytte seg av Glenn Diesens ekspertise, så kjenner i alle fall hundretusener av mennesker og et stort antall anerkjente eksperter sin besøkelsestid:



Forrige artikkelEuropeiske ledere hisser til krig mot Russland, men har ingenting å fare med
Neste artikkelOrdførere krever: – Behold postombæring i hele landet!
Lars Birkelund
Foto: Elin Terese Osjord