
Logikken ser ut til å være at når EU/ACER skal regulere norsk kraft – via ESA og NVE – så «teller det ikke». Da kan vi avgi suverenitet til en organisasjon Norge ikke er medlem av uten å blunke, og med simpelt flertall i Stortinget.
Dette skriver Eva Nordlund i et leserinnlegg i Nationen. Hun fortsetter:
Din støtte holder oss gående!
Steigan.no er en av de svært få norske nettavisene med daglig publisering som drives 100 % av frivillige leserbidrag, uten pressestøtte, uten annonser og uten betalingsmur. Takk for at du gjør det mulig.
Støtt oss herDet handler om norsk tilslutning til EUs energibyrå, Agency for the Cooperation of Energy Regulators, ACER. Målet med ACER er å etablere og regulere et felles europeisk strøm- og gassnett. Det er nedfelt i ACERs regelverk at det ikke skal tas nasjonale hensyn. Det er foreslått at styret i ACER skal fatte vedtak ved simpelt flertall.
ESA er EFTAs overvåkingsorgan, som påser at medlemslandene overholder EØS-avtalen, altså EU-regelverket på EØS-området. I dette tilfellet skal ESA påse at Norge overholder EU-byrået ACERs regelverk og beslutninger. ESA vil innhente uttalelse fra ACER ved tvil om tolking av regelverk og vedtak. Med andre ord: Styret i ACER bestemmer. ESA passer på at Norge innretter seg etter det ACER bestemmer.
I et innlegg i Nationen tidligere har energiminister Terje Søviknes (Frp) hevdet at vedtaket om tilslutning til ACER ikke truer norsk suverenitet.
Dette må han nødvendigvis hevde, for i motsatt fall ville en tilslutning til ACER ha krevd tre fjerdedels flertall i Stortinget, og det vil ikke regjeringa risikere. Men som Eva Nordlund skriver:
For mange av oss andre, så er det suverenitetsavståelse når andre enn norske myndigheter får makt til å bestemme i Norge. Vi beroliges ikke av at ACER, via ESA, «kun» retter seg mot «norske myndigheter». Poenget er hvem som har makten til å bestemme. Poenget her er at det er ACER som får det avgjørende ordet i reguleringen av norsk kraft, ikke Norges vassdrags- og energidirektorat, ikke norske myndigheter.
Et samlet fylkesting i Nordland inklusive Frp, Høyre og Ap, ser på ACER-saken som suverenitetsavståelse, og har vedtatt følgende oppfordring:
«Nordland Fylkesting mener norsk kraft skal brukes til å utvikle landet, og ber regjering og storting reservere Norge mot suverenitetsavståelse til ACER.»
Dette svarer til vedtaket fra Telemark fylkesting, som vi har gjengitt på steigan.no. Storkoalisjonen i norsk politikk, Høyre, Frp og Ap, viol derimot sørge for at nok en alvorlig suverenitetsavståelse blir banket igjennom i Stortinget. Svein Roald Hansen fra Ap sier at partiet vil gå for Acer, og han ser ingen grunn til å kreve tre firedels i Stortinget. Det bør folk merke seg.
oss 150 kroner!


