
Utviklinga går feil vei, konkluderer Riksrevisjonen.
– Det er ikke holdbart at en så stor andel av togene ikke går når de skal, sier riksrevisor Karl Eirik Schjøtt-Pedersen til VG.
Riksrevisjonen har denne gangen sett på perioden 2016 til 2023. I disse årene har politikerne i Norge gitt stadig større pengesummer til jernbanen.
Likevel har det blitt flere forsinkelser og innstillinger.
– Hva skyldes dette? Mangel på penger? Nei, lite tyder på det, sier Schjøtt-Pedersen, og konkluderte:
– Virkemiddel eller tiltak har hatt liten effekt på mål.
VG har fått tall fra Bane Nor for forsinkelser og innstillinger på persontog i Norge og beregnet egne tall for togtrøbbel. VGs utregning er strengere enn Riksrevisjonens, og deres regnestykke viste at ett av tre persontog i 2023 ikke klarte å holde rutetiden sin. Det er det dårligste resultatet i de ti årene VG har hentet inn tall:

Jo flere direktører med millionlønn, jo mere søl
Morten Stordalen (Frp) sitter i transportkomiteen på Stortinget.
Stordalen medgir overfor Aftenposten at reformen han var med på å innføre, ga flere direktører i jernbanen. Før styrte 11 direktører alt.
Med nye selskaper økte antallet i 2018 til 27, og i 2019 til 49, med underdirektører til over 100. (Siden er det blitt flere.)
Før hadde vi NSB. I dag består norsk jernbane av over 20 selskaper.
Dette er blitt slik fordi norske politikere gjennomfører den jernbanepolitikken de er pålagt av EU å føre.
oss 150 kroner!


