
Dette er 213. del av min ‘krigsdagbok’, som er basert på daglige notater om utviklingen av krigen i Ukraina etter Russlands invasjon 24. februar 2022. Samt om relaterte forhold.

27. juni
Seinere samme dag:
Kun en av ti ukrainere i Norge vil reise tilbake til Ukraina når krigen er over, ifølge Dagsrevyen. Kan det skyldes at den unge staten Ukraina aldri har hatt annet enn korrupte ledere og at ukrainernes levekår derfor også ble dårligere før krigen? De flyktet nemlig fra Ukraina også før krigen.
«Det som har størst innvirkning på folks ønske om å vende tilbake, eller motvilje til å vende tilbake, det er tillit til ukrainske myndigheter (…) Det som overrasket forskerne var at flyktningenes returvilje ikke vesentlig påvirkes av om hjemstedet er okkupert eller har lidd store ødeleggelser». https://www.nrk.no/norge/ukraina-onsker-henne-tilbake-_-halyna-_21_-vil-bli-i-norge-1.17470455?
Regjeringen og Stortinget har dermed større tillit til Zelensky enn det ukrainerne har.
Seinere samme dag:
«Taiwans tidligere president taler for en «fredelig, demokratisk gjenforening» av Kina».
USA er årsaken til at Taiwan ble skilt fra Kina. En frivillig og fredelig gjenforening av Kina og Taiwan er derfor det verste ’treenigheten’ USA/NATO/EU, kan tenke seg. Derfor skremmer de oss konstant med løgner om at Kina står på spranget til å ta tilbake Taiwan med makt.
USAs minkende makt og innflytelse og Kinas økende makt og innflytelse peker mot nettopp en frivillig og fredelig gjenforening, da hverken Kina eller Taiwan ønsker krig, som vi blir fortalt. Det er USA/NATO som ønsker krig, slik at de kan bruke Taiwan og alle sin militære baser i området mot det egentlige Kina, også kalt Fastlands-Kina.
28. juni
Det sies at det var Israel som ba om våpenhvile med Iran. Disse bildene av Tel Aviv før og etter kan i så fall forklare hvorfor. https://www.facebook.com/reel/1045429460637910
29. juni

Jo verre folk oppfører seg, jo høyere stillinger får de i Norge/Vesten.
Jens Stoltenberg tok beslutningen om at Norge/NATO skulle ødelegge Afrikas beste velferdsstat, Libya, som var på god vei til å bli enda bedre enn stadig flere europeiske land. Ikke nok med det, Jens sa at han ville ha bomba Libya igjen.
Jonas Gahr Støre var utenriksminister, mens hele Stortinget støttet dem, bortsett fra EN modig og hederlig mann, Hallgeir H. Langeland. Han er ikke lenger med i norsk politikk.
Libya er fortsatt ødelagt i den grad at Regjeringen (Norge) fortsatt advarer mot å reise dit.
Norske regjeringer/storting er også medansvarlige for at Syria og Ukraina ble ødelagt, samt for å levere våpendeler til Israel og investeringer i israelske bedrifter. Hvis Fred og Rettferdighet (FOR) kommer på Stortinget vil Norge i det minst ha ETT parti som snakker sant om alt dette. Derfor trenger vi din stemme 8. september.
Mvh Lars Birkelund, førstekandidat for Fred og Rettferdighet (FOR) i Innlandet.
Seinere samme dag:
Jeg var i dag på en minnestund over mer enn 20 syrere som ble drept og over 50 som ble skadet, under et terrorangrep mot en kirke i Damaskus søndag for en uke siden.
Minnestunden ble foretatt på et passende sted, utenfor Stortinget. Dette fordi terroren skyldes at norske regjeringer og storting med allierte helt siden 2011 har støttet islamistiske opprørsgrupper/al Qaeda i Syria. Og i desember, etter nesten 14 år klarte de til slutt å styrte det regimet som beskyttet kristne og andre minoriteter. Minoriteter som nå er fritt vilt.
Jeg spurte en av syrerne om hva han syns om norsk myndigheters reaksjon på terroren. Den var skuffende svak, sa han. Gjorde de nye myndighetene i Syria (al Qaeda) noe for å forhindre terrorangrepet spurte jeg så. Nei, sa han. Angrepet var del av en større plan for etnisk/religiøs rensing av Syria. https://www.facebook.com/lars.birkelund.7/posts/10161109937495952
Seinere samme dag:
Ekte ukrainere er med i Fred og Rettferdighet (FOR)?
I dag hadde jeg gleden av å møte min overmann (se bildet). Han heter Anton Sergejevich Zyranov og hadde på forhånd meldt interesse for å være med å dele ut løpesedler for FOR. Det at han er fra Mariupol, Ukraina, ble jeg kjent med først etter at jeg hadde pratet med ham en stund.
De fleste ukrainere vil ha fred og det vil FOR også. Så det kan være noe i det at ekte ukrainere er med i FOR.

Seinere samme dag:
Min valgkampvideo som førstekandidat for Fred og Rettferdighet (FOR) i Innlandet 2025, der jeg til slutt sier noe om hva Norge bør bruke penger på heller enn krig.
Seinere samme dag:
Krigen i Ukraina er regelen, ikke unntaket, som man kan få inntrykk av gjennom norske medier og myndigheter. For faktum er at Norge har deltatt i kriger/okkupasjoner nesten uten opphold siden 1999. Ja, til dels flere samtidig: Jugoslavia i 1999, Afghanistan fra 2001 til 2021, Irak 2003 til denne dag, Libya 2011, Syria 2011-2024 og Ukraina fra 2014, fortsatt pågående. Ingen av landene hadde angrepet Norge på forhånd, heller ikke noe alliert NATO-land. Sånn sett var alle krigene uprovoserte.
Sjøl om krigen i Ukraina er del av et langt blodrødt mønster fra Norges side, er den unntak fra en annen regel, regelen om at Norge ikke skal levere våpen til land i krig, som ble etablert i 1961. Det hendte riktignok at Norge leverte våpen til land i krig tidligere også, men da i hemmelighet, som viser at politikerne var flaue over det de gjorde. Det verste tilfellet, i alle fall før Norge begynte å levere våpen til Ukraina, må være da Norge hjalp Israel med å skaffe atomvåpen i 1961.
Politikernes hemmelighold i tidligere tilfeller står i ekstrem kontrast til hvordan de skryter av å levere våpen til Ukraina, ja, konkurrerer om å levere flest våpen. Men de vet at hjernevasken er effektiv når godhet måles i antall våpen til Europas mest korrupte land, med et regime, som i likhet med NATO, saboterte en rekke muligheter til fred.
Seinere samme dag:

NRK, den russofobe NATO-kringkasteren, gleder seg sammen med denne perverse britiske kvinnen over at russiske soldater blir drept med rottegift. På Dagsrevyen i dag. Dette er noe Norges hjemmefront kan ta lærdom av, sier Dagsrevyen.
https://tv.nrk.no/serie/dagsrevyen/sesong/202506/episode/NNFA19062925
oss 150 kroner!


