
De sør-koreanske lederne øyner nå et åpent vindu for å få til permanent fred.
Av Jason Ditz. AntiWar.com.
En gang imellom blir vi minnet om at Korea-krigen fortsatt er noe å forholde seg til. Det har ikke vært intense kamper der på flere år, men i bøkene er det fortsatt krig mellom Sør- og Nord-Korea.
Din støtte holder oss gående!
Steigan.no er en av de svært få norske nettavisene med daglig publisering som drives 100 % av frivillige leserbidrag, uten pressestøtte, uten annonser og uten betalingsmur. Takk for at du gjør det mulig.
Støtt oss herInnimellom diskuteres det om fredsavtaler, men så langt er det ikke blitt en realitet.
President Moon Jae-in ser nå en annen mulighet for å få fred med Nord-Korea. Han sier at vinduet nå er åpent for en permanent fred.

Så langt har Nord-Korea generelt støttet å få en offisiell slutt på krigen.
Grunnen til at krigen ennå ikke er over og til at det fortsatt er motstand mot fred, er USA.
Biden-administrasjonen er de som sist har sagt at de advarer de som ønsker fred. De ser heller på status quo med en fortsatt krig som sikrere.
Mer presist: USa-administratorene har gang på gang sett en stadig krigstilstand som en normal tilstand for Amerika. Å gå med på fred vil være som å «belønne» Nord-Korea med den freden de trenger.
Mens Sør-Korea ser på statusen som ikke å være i krig som ønskelig, så argumenterer det offisielle USA med at en fred er mer enn det Nord-Korea fortjener, og det vil være et tegn på svakhet om man går med på fred.
President Moon er den viktigste forkjemperen for en fredsprosess, og han er villig å samtale med USA om dette.
De to sidene diskuterer saken, men USA ser på status quo – altså at krigen fortsetter – som det sikreste.
Om Sør-Korea kan overbevise USA om fordelene ved fred, eller om de kan finne en annen måte å omgå USA på, gjenstår å se.
Oversatt av Ingunn Kvil Gamst for Derimot.no.
oss 150 kroner!


