Hjem Energi

Jemens hær angriper flyplassen i Riyadh og Aramco-raffinerier

0
De yemenitiske væpnede styrker (YAF) kunngjorde onsdag morgen en storstilt militæroperasjon rettet mot Aramco-anlegget i Dhahran, King Khalid internasjonale lufthavn i Riyadh, og et Aramco-raffineri i Riyadh ved bruk av et stort antall ballistiske missiler, kryssermissiler og droner.

Jemens væpnede styrker sier at Sanaa ikke vil slutte å angripe saudiske flyplasser, baser og energianlegg før kongedømmets tiår lange krig og blokade er over.

Av Nyhetsdesken i The Cradle.

Jemens væpnede styrker (YAF) annonserte sin siste bølge av gjengjeldelsesoperasjoner mot Saudi-Arabia 14. oktober, som inkluderte angrep på Riyadh flyplass og Aramcos energiinfrastruktur som svar på nye angrep fra kongeriket på Sana’a. 

Din støtte holder oss gående!

steigan.no er en av de svært få norske nettavisene med daglig publisering som drives 100 % av frivillige leserbidrag, uten pressestøtte, uten annonser og uten betalingsmur. Takk for at du gjør det mulig.

Støtt oss her

YAF sa at de «utførte en kvalitativ militæroperasjon rettet mot Aramco i Dhahran i den østlige provinsen, King Khalid internasjonale lufthavn og Aramco-raffineriet i Riyadh».

Operasjonen involverte bruk av «ballistiske missiler, cruisemissiler og droner», la YAF til, og understreket at angrepene var «nøyaktige og forårsaket ødeleggelse og branner på de målrettede stedene».

YAF fornyet sin advarsel til internasjonale selskaper, sivile og arbeidere om å evakuere saudiske flyplasser og oljeanlegg, og advarte nok en gang om at de har blitt militære mål. 
De la til at angrep på saudiske flyplasser, oljeinfrastruktur og militære posisjoner vil fortsette inntil den saudiledede krigen og blokaden av Jemen er over.

Operasjonen ble utført tirsdag kveld. Videoopptak på sosiale medier viste flere missilnedslag som følge av de jemenittiske angrepene.

Opptak skal ha vist branner som omslutter Aramcos hovedkvarter i Dhahran.

I mellomtiden har den saudiledede koalisjonen fortsatt å utføre brutale angrep over hele Jemen. Sykehusene er overfylte med sårede, ifølge Det internasjonale Røde Kors.

Saudi-Arabia har «angrepet landet vårt og folket vårt i løpet av eskaleringsperioden med 2281 luftangrep og missilangrep» siden juli, sa YAF onsdag.

Saudiske krigsfly angrep Yemen Petroleum Companys anlegg i Al-Sabaha-området vest for Sana’a tirsdag, etter å ha utstedt evakueringsordrer for området. Jemen svarte med egne advarsler og evakueringsordrer før kveldsangrepene mot Aramco og Riyadh flyplass.

Riyadh lufthavn er fortsatt stengt på grunn av det store jemenittiske angrepet som rammet anlegget lørdag. Saudi-Arabias energianlegg, militæranlegg og flyplasser har vært under enestående jemenittisk ild de siste dagene.  

Det amerikanske utenriksdepartementet utstedte 12. oktober en reiseadvarsel på nivå tre der de oppfordret amerikanske borgere til å revurdere reiser til Saudi-Arabia «på grunn av risikoen for drone- og missilangrep mot amerikanske interesser».


YouTube player
Forrige artikkelVegen som ikkje vart følgt
Neste artikkelKlimapolitikken møter motbør, blir for dyr, når ikke måla
skribent
Skribent er en betegnelse vi bruker i databasen på alle som ikke er registrert der som forfattere. I de aller fleste tilfelle vil du finne forfatterens navn i artikkelen.