
Den plutselige avgangen til Sébastien Lecornu, nå den kortest fungerende statsministeren under den femte republikken, har rystet markedene og kastet Frankrike ut i enda mer politisk usikkerhet.
Siden parlamentsvalget i 2024 har Macron utnevnt fem statsministre og nå er igjen landet uten regjering. Sjøl har Macron en oppslutning fra 17% av velgerne og man må jo lure på hva de er fornøyde med.
Le Monde har omfattende dekning av krisa med søkelys på Lecornus plutselige avgang timer etter at regjeringa ble presentert lørdag 5. oktober. Avisa understreker den politiske ustabiliteten etter parlamentsoppløsningen i juni 2024 og vanskelighetene med å danne en stabil koalisjon i et splittet parlament. Hovedtemaene er den minimale omveltningen i kabinettet og den pågående lammelsen under president Macron. Men avisa har ingen djupere analyse av Macrons rolle.
Aksjekurser på Euronext falt og euroen svekkes seg umiddelbart etter Lecornus avgang, mens Frankrikes lånekostnader (obligasjonsrenter) steg over nivåene til Spania, Portugal og Hellas – en påminnelse om eurosonens gjeldskrise fra 2010-tallet. Investorer frykter at det kreves en fullverdig markedskrise for å tvinge gjennom reformer.
Moody’s nedgraderte Frankrikes rating i september 2025, med begrunnelse i at politisk fragmentering vil svekke de offentlige finansene betydelig i årene fremover. Fitch fulgte opp med en nedgradering i forrige måned, og Moody’s vurderes å gjøre det samme igjen ved utgangen av oktober.
EU-institusjoner og analytikere advarer om at Frankrikes krise – med det største budsjettunderskuddet i eurosonen (ca. 6% av BNP) – truer hele unionens økonomi.
Frankrike er økonomisk, politisk og sosialt konkurs. Macron spiller stor mann på den internasjonale scenen og vil ha krig mot Russland. Han klarer ikke en gang å holde skikk på sitt eget land og framstår som en svært patetisk figur.
oss 150 kroner!


