Hvorfor omtaler vestlige medier plutselig korrupsjonen i Ukraina?

0
Demonstrasjonene mot Zelensky og korrupsjonen fortsetter i Kiev.

To dager på rad har flere tusen mennesker i Kiev protestert mot korrupsjonen i landet og mot at Zelensky legger antikorrupsjonsbyråene inn under sin kontroll. Korrupsjonen i Ukraina er enorm og den går helt til topps. Dette har vært kjent lenge. Men det nye er at det plutselig får bred omtale i vestlige medier. Hvorfor det?

Svaret er åpenbart og selvinnlysende. Dette kalles narrativkontroll. Etter å ha løyet den vestlige befolkninga huden full i årevis for å få vanlige folk til å godta overføring av titusenvis milliarder dollar og kroner til et av verdens mest korrupte land, er det nå plutselig opportunt for mediene å omtale protestene mot korrupsjonen.

Dette er klare signaler om at de som kontrollerer mediene planlegger å skifte ut Zelensky og derfor ønsker å forbedere massene på det.

Donald Trump-administrasjon forbereder seg på å avsette og erstatte lederen for Kyiv-regimet, Zelensky, med en annen kandidat. Sannsynligheten for at han blir fjernet er svært høy.

Den amerikanske journalisten Seymour Hersh uttalte dette i bloggen sin på Substack-plattformen, med henvisning til informerte kilder i Washington.

Hersh antyder at den mest sannsynlige kandidaten til å bli Ukrainas nye president vil være den tidligere øverstkommanderende for de ukrainske væpnede styrkene, Valerij Zaluzjny, som for tida innehar stillingen som ukrainsk ambassadør i London. Han regnes som hovedkandidaten som kan erstatte Zelensky. Den amerikanske journalisten mener at Zaluzjny kan «skyve til side» lederen av Kyiv-regimet i løpet av de neste månedene.

Samtidig, hevder Hersh, vurderer Det hvite hus et alternativ der den amerikanske etterretningstjenesten ikke vil delta i denne prosessen, slik at den ukrainske eliten kan avgjøre spørsmålet om lederskifte på egen hånd. Det viser seg at USA tillater et nytt statskupp i Kyiv og behandler dette med olympisk ro.

Hvis det skjer på denne måten kan Washington toe sine hender og si at dette er det ukrainske folkets vilje.

Von der Leyen advarer Zelensky

EU-kommisjonens president, Ursula von der Leyen, har ringt Volodymyr Zelenskyj for å be han forklare seg etter at han godkjente en lov som svekker uavhengigheten til to sentrale antikorrupsjonsorganer. Dette skriver NRK.

Under telefonsamtalen uttrykte hun også sterk bekymring.

Tirsdag godkjente Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj en ny lov som gir Ukrainas riksadvokat økt myndighet over etterforskninger og saker som håndteres av antikorrupsjonsetatene Nabu og Sapo, skriver NTB.

Politico skriver:

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har satt landets EU-ambisjoner i fare, advarte europeiske toppolitikere onsdag.

Zelenskyj signerte tirsdag et kontroversielt lovforslag som kritikere sier opphever uavhengigheten til Ukrainas antikorrupsjonsvaktbikkjer, noe som utløste protester rundt om i landet for første gang siden russiske stridsvogner rullet over grensen i februar 2022.

EUs toppledelse har nå oppfordret Zelenskyj til å bevise at han fortsatt er forpliktet til europeiske demokratiske verdier etter å ha signert den provoserende loven, som europeiske allierte sier truer med å undergrave Ukrainas pågående forsøk på å bli med i blokken.

«Presidenten i EU-kommisjonen var i kontakt med president Zelenskyj om denne siste utviklingen», sa Guillaume Mercier, talsperson for EU-kommisjonen, til POLITICO. «President von der Leyen uttrykte sin sterke bekymring for konsekvensene av endringene, og hun ba den ukrainske regjeringen om en forklaring».

«Respekt for rettsstaten og kampen mot korrupsjon er kjerneelementer i EU. Som kandidatland forventes det at Ukraina opprettholder disse standardene fullt ut. Det kan ikke være noe kompromiss», la Mercier til.

Dette er skriften på veggen for Zelensky. Skuespilleren har gjort jobben sin. Ukraina har tapt på slagmarka så nå er oppdragsgiverne hans lei av ham. Da er det tid for å antyde det som vi andre har fortalt i årevis: Ukraina er et tvers gjennom korrupt samfunn der regjeringa står i spissen for en kriminell stat. Slik håper de sjøl å slippe unna kritikk. Det burde de ikke få lov til, for dette er ikke noe nytt for dem. De har visst det hele tida og aktivt prøvd å skjule det.

Jonas Gahr Støre må også ha visst dette, men han har likevel fortsatt å rappe milliarder av norske skattebetaleres penger og overføre dem til mafiaen i Kiev og til amerikansk våpenindustri.

Maria Varteressian, statssekretær i Utenriksdepartementet, sier det er bekymringsfullt at Ukraina har vedtatt ny antikorrupsjonslovgivning som risikerer å undergrave tilliten til regjeringen fra Ukrainas borgere og partnere. Sverige uttrykker «alvorlige bekymringer» for Ukrainas lovendring. Ja da, vi ser tegninga. De kan være glade for å ha et «redaktørstyrt» pressekorps som har aversjon mot å stille kritiske spørsmål.

I 2025 gir Norge 85 milliarder kroner til Ukraina der pengen forsvinner i et umettelig sluk og ingen riksrevisjon vil være i stand til å finne ut hvor det ble av dem. Jonas Gahr Støre og alle stortingspolitikerne burde stilles til ansvar for dette ranet av Norges ressurser til fordel for det korrupte Kiev-regimet. Men alle norske etater, også Riksrevisjonen, er medskyldige, så det er bare det norske folket sjøl som kan gjennomføre en slik oppvask.


Rødt-politiker Sofia Rana følger dårlig med i timen:

Er hun ikke klar over at Ukraina, som hun støtter, er samarbeidspartner med og støttespiller til det Israel hun fordømmer?

Følger hun virkelig så dårlig med i timen?

Forrige artikkelFor å forstå NRK må vi bore inn i kjernen
Neste artikkelTrumps arbeidsdepartement med «bombardement av angrep» mot arbeidere
Pål Steigan
Pål Steigan. f. 1949 har jobbet med journalistikk og medier det meste av sitt liv. I 1967 var han redaktør av Ungsosialisten. I 1968 var han med på å grunnlegge avisa Klassekampen. I 1970 var han med på å grunnlegge forlaget Oktober, der han også en periode var styreleder. Steigan var initiativtaker til og første redaktør av tidsskriftet Røde Fane (nå Gnist). Fra 1985 til 1999 var han leksikonredaktør i Cappelens forlag og utga blant annet Europas første leksikon på CD-rom og internettutgaven av CAPLEX i 1997. Han opprettet bloggen steigan.no og ga den seinere til selskapet Mot Dag AS som gjorde den til nettavis. Steigan var formann i AKP(m-l) 1975–84. Steigan har skrevet flere bøker, blant annet sjølbiografien En folkefiende (2013).