

Av Chip Gibbons / Forsvar av rettigheter og dissens, 18. oktober 2025
John Bolton er en ikke angrende krigsforbryter og en av de mest motbydelige nasjonale sikkerhetshaukene i Washington. Som en del av sin antipati med tanke på pressefrihet, varslere og alle som utfordrer den nasjonale sikkerhetsstaten, ba han om at både Chelsea Manning og Edward Snowden skulle henrettes for å ha avslørt maktmisbruk fra vår regjering.
På samme måte oppfordret han til at journalisten Julian Assange måtte få «minst 176 års fengsel», for å ha publisert sannferdig informasjon om amerikanske krigsforbrytelser. Nå har Bolton, i likhet med Manning, Snowden og Assange, blitt tiltalt i henhold til spionasjeloven.
Vi i Defending Rights & Dissent var en av de ledende stemmene i Washington til støtte for Manning, Snowden og Assange. Og vi er fortsatt den ledende stemmen for å reformere spionasjeloven, slik at den ikke lenger kan brukes til å straffeforfølge modige varslere og journalister.
Som en del av vårt reformforslag tok vi til orde for at spionasjeloven skulle endres, for å kreve at regjeringen beviser at en tiltalt har til hensikt å skade USAs nasjonale sikkerhet.
Ingenting i tiltalen mot Bolton indikerer at regjeringen tror Bolton hadde det nivået av intensjon. Som et resultat mener vi at Bolton ikke bør tiltales i henhold til spionasjeloven. Dette er den samme posisjonen vi inntok angående Donald Trump, som selv har vært ansvarlig for å misbruke spionasjeloven til å bringe journalister og varslere til taushet.
Spionasjeloven er en altfor bred, foreldet lov. Som et resultat er den moden for selektiv, politisk motivert håndhevelse. Det er av disse grunnene at Bolton forfektet den som et verktøy for politisk forfølgelse av varslere og journalister. Og det er av denne grunn Trump-administrasjonen har valgt den som et verktøy for deres smålige gjengjeldelse mot en nasjonal sikkerhetshauk, som deler mye av deres syn på bruken av spionasjeloven.
Nok er nok. Det er på høy tid å reformere spionasjeloven en gang for alle.
Denne artikkelen er hentet fra Sheerpost:
John Bolton Indicted: Rights Group Reacts
Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad

Chip Gibbons er journalist og forsker. Arbeidene hans har vært publisert i Jacobin, In These Times og The Nation. Han forfattet rapporten Still Spying on Dissent: The Enduring Legacy of FBI First Amendment Abuse.
oss 150 kroner!


