Hjem Internasjonalt

Systematiske overgrep mot jenter i Storbritannia fikk pågå i årevis

0
Rapporten fokuserer på «gruppebasert utnyttelse av barn» av groominggjenger.

Etter massivt press har Storbritannias statsminister Keir Starmer gjort helomvending og vil nå granske gjenger som i årevis har forgrepet seg på unge jenter.

I lang tid lukket politiet og myndighetene øynene for problemet, skriver VG.

Resultatet var at overgrepsgjenger fikk operere uhindret i britiske byer i årevis.

Nå kan en knusende rapport presse regjeringen til å handle.

Politiet fryktet rasiststempling

Baronesse Louise Casey fikk i januar i oppdrag av regjeringen å kartlegge omfanget og karakteren av gruppebaserte overgrep mot barn.

Nå er rapporten lagt frem.

I den avdekker Casey at politiet unngikk å etterforske overgrepsgjengene av frykt for å bli oppfattet som rasistiske.

Ifølge The Telegraph, som siterer rapporten, ble det holdt tilbake informasjon og bevis om at mange av overgripernes hadde asiatisk bakgrunn, fordi myndigheter og flere regjeringer var redde for å skape uro i lokalsamfunnet.

Medlemmer av en groominggjeng som utnyttet unge jenter seksuelt i Rotherham. Casey-rapporten fant at politiet og kommuneledere dekket over omfanget av asiatiske groominggjenger.

I rapporten sa baronesse Casey: «Vi som samfunn står i gjeld til disse kvinnene».

«De burde aldri ha fått lov til å lide den forferdelige mishandlingen og volden de gikk gjennom som barn», la hun til.

Når det gjelder etnisitet, sa rapporten: «Vi fant at gjerningsmennenes etnisitet blir unngått og fortsatt ikke er registrert for to tredjedeler av gjerningsmennene, så vi kan ikke gi noen nøyaktig vurdering fra de nasjonalt innsamlede dataene».

Den la imidlertid til at på lokalt nivå for tre politistyrker – Stor-Manchester, South Yorkshire og West Yorkshire – var det nok bevis til å vise et «uforholdsmessig stort antall menn fra asiatisk etnisk bakgrunn blant mistenkte for gruppebasert seksuell utnyttelse av barn».

Cooper sa: «Å ignorere problemene, ikke undersøke og eksponere dem for lyset, gjør at kriminaliteten og fordervelsen til et mindretall av menn kan brukes til å marginalisere hele samfunn».

Caseys rapport finner her: National Audit on Group-based Child Sexual Exploitation and Abuse.

Innenriksminister Yvette Cooper sa:

«Til ofrene og overlevende for seksuell utnyttelse og groominggjenger, på vegne av denne og tidligere regjeringer, og de mange offentlige myndighetene som sviktet dere, vil jeg gjenta en utvetydig unnskyldning for den ufattelige smerten og lidelsen dere har lidd, og for at landets institusjoner har sviktet gjennom flere tiår med å forhindre denne skaden og holde dere trygge».

Hun la til: «Baroness Caseys første anbefaling er at vi må se barn som barn. Hun konkluderer med at for mange groomingsaker har blitt henlagt eller nedgradert fra voldtekt til lavere anklager fordi en 13- til 15-åring oppfattes å ha vært forelsket i eller har samtykket til sex med gjerningsmannen».

Rapporten fokuserer på «gruppebasert utnyttelse av barn» av groominggjenger, en forbrytelse som er definert som å involvere «flere gjerningsmenn som tvinger, manipulerer og bedrar barn til sex, for å skape en illusjon av samtykke».

Asylum seekers behind new grooming gang cases.

Forrige artikkelRomanias valgmanipulering er bare begynnelsen
Neste artikkelTrump beordrer «ubetinget overgivelse» fra Iran. Hvem lytter?