
Dette er 199. del av min ‘krigsdagbok’, som er basert på daglige notater om utviklingen av krigen i Ukraina etter Russlands invasjon 24. februar 2022. Samt om relaterte forhold.

12. mai
Assad-regimet kollapset plutselig og uventet 8. desember i fjor. Hvordan kunne det skje så raskt etter nesten 14 år med krig og etter at frontene hadde vært nesten helt stillestående i ca seks år, da regimet kontrollerte omtrent 2/3 av Syria?
I medieovervåkerne 12. desember gikk vi ut i fra at det måtte ha vært en blanding av bestikkelser/forræderi og krigstrøtthet, sult og nød som var årsaken til at Al Qaeda/Jolani kunne ta over Syria nesten uten motstand. Det var heller ikke vanskelig å tenke seg hvem som sto for bestikkelsene og annen hjelp til Jolani og hans menn.
I går fortalte Syria-kjenneren Tim Anderson (forfatter av «The dirty war on Syria») om en kinesisk etterretningsrapport som i det store og hele bekrefter dette.
«● Rapporten bekrefter at det som skjedde var et resultat av internt svik fra høytstående syriske hærtjenestemenn, bestukket med qatarske penger, som spilte en nøkkelrolle i implementeringen av en kompleks internasjonal og regional plan.
● Ifølge rapporten begikk offiserer fra den syriske hærens sentralkommando en alvorlig forræderiforbrytelse natten Aleppo falt ved å isolere den iranske konsulentkommandanten Bur Hashmi (også kjent som «Hajj Hashim») i et konferanserom.
● Etter å ha isolert den iranske kommandanten, kontaktet disse offiserene direkte det israelske Mossad, og banet vei for at ‘Den frie skamfronten’ kunne rykke frem og okkupere byen på bare 45 minutter uten motstand.
Dette sviket var ikke begrenset til Aleppo; Andre syriske byer ble tilsvarende overgitt. Syriske tjenestemenn sendte også falske koordinater til Hizbollah, noe som misledet dem og førte til ødeleggelsen av en konvoi på 100 kjøretøy tilhørende Hizbollah etter israelske angrep.
● Samtidig med denne hendelsen angrep det amerikanske luftforsvaret irakiske folkemilitsstyrker nær den syriske grensen, i samarbeid med israelske operasjoner.
● Til tross for iranske advarsler forble Syrias president Bashar al-Assad uvitende om omfanget av sviket innen hæren sin. Han mottok falske rapporter fra sine nære agenter, som holdt ham isolert og uvitende om situasjonen på bakken.
• Etter hvert som tapene økte, begynte president Assad å tvile på lojaliteten til sine overordnede. Ifølge rapporten var den endelige planen å overlevere ham direkte til Al-Nusrah-fronten (de falske frigjøringsmyndighetene). Da president Bashar al-Assad ble klar over den overhengende faren, søkte han direkte hjelp fra Russlands president Vladimir Putin.
• Rapporten indikerer at denne operasjonen ble planlagt og utført i samarbeid med flere internasjonale etterretningstjenester: den britiske etterretningstjenesten (MI6) 🏴, den israelske Mossad 🇮🇱 og CIA🇺🇸, under direkte tilsyn av Tyrkias president 🇹🇷 Recep Tayyip Erdogan.
● De kommende dagene kan avsløre flere detaljer om denne komplekse prosessen, som kombinerte interne svik og internasjonalt samarbeid for å omforme det syriske landskapet i henhold til agendaene til de store regionale maktene, indikerer den kinesiske rapporten».
Anderson åpner med å si at rapporten er ubekreftet. Jeg vet ikke hvem han venter på bekreftelse fra. Men det må ha skjedd omtrent slik det ble beskrevet.

Seinere samme dag:
De sier at det er en konspirasjonsteori, sjøl om det har blitt sagt av en rekke høytstående personer. Nå også i klartekst av av Paul Massaro: USA/NATO/EUs strategi er, og har lenge vært å splitte opp Russland i småbiter. Det har de gjort blant annet med hjelp av separatister/terrorister inne i Russland og med hjelp av marionetter i Ukraina siden 2014.
oss 150 kroner!


