Hjem Energi

Sjefen for Vår Energi tjente 35,3 millioner i fjor

0
Direktørsjiktet blir multimillionærer på oljeprofitten, vanlige folk får ingenting.

I sitt første fulle år fikk Walker en samlet kompensasjon på 35,3 millioner kroner. Dette skriver E24.

Det viser en lønnsrapport fra olje- og gasselskapet Vår Energi.

Grunnlønnen utgjorde 10,2 millioner kroner av totalen. I tillegg kom blant annet pensjonskostnader, variabel lønn og verdien av aksjeprogrammer.

Året før fikk Walker kompensasjon på 12,2 millioner kroner, men da jobbet han bare som sjef fra september.

Nick Walker eier 672.327 aksjer i Vår Energi, til en verdi av 24,5 millioner kroner.

Mer enn Equinor-sjefen

Til sammenligning fikk Equinor-sjef Anders Opedal en kompensasjon på 22 millioner kroner i fjor.

Norsk selskap eid at italienske Eni

Wikipedia skriver:

Vår Energi ASA er et norsk olje- og gasselskap med hovedkontor i Stavanger. Selskapet ble grunnlagt i 2018, og er en sammenslåing av Eni Norge og Point Resources. Vår Energi er en av de største produsentene av olje og gass på norsk sokkel. Selskapet har en betydelig portefølje av olje- og gassfelt, inkludert Balder, Ringhorne og Goliat.

Point Resources er et norsk oljeselskap etablert i januar 2016 gjennom en fusjonering av oljeselskapene Spike ExplorationCore Energy og Pure E&P (tidligere Rocksource), alle eid av HitecVision.

HitecVision er et norsk aktivt eierfond basert i Rogaland. Fondet fokuserer på oppkjøp og vekstfase-investeringer i olje- og gass-sektorene, i Europa og Nord-Amerika.

I 2022 etablerte HitecVision og TrønderEnergi fornybarselskapet Aneo.

Se mer om HitecVision her:

Oljeprofitten skaper multimillionærer

Gigantfortjenesten til Nick Walker er enda et eksempel på det ultrarike sjiktet av direktører som skapes i det tidligere relativet egalitære Norge. Her dreier det seg i realiteten om et multinasjonalt konsern, men det er disse folkene toppsjefene i de statlige delprivatiserte selskapene som Statnett og den «statskontrollerte» banken DNB måler seg mot.

Legg forøvrig merke til det anmassende politisk korrekte navnet «Vår Energi», som om det hadde noe med våren eller vårt og våre å gjøre. Slik som det høyst unyttige spekulasjonsfondet «Nysnø». Det har antakelig kostet store summer i konsulenthonorarer.

Vi sakser en kommentar fra kommentarfeltet i E24:

«Jeg begynte å jobbe 1977. Toppsjefen hadde tre ganger mer i lønn enn meg. I 2019 hadde han femten ganger mer. Bedriftens resultat var som budsjettert. Ikke dårlig, ikke topp heller. Vi gjorde det mye bedre i 1977. Lønnsbudsjettets andel av overskudd har minket hvert år, utbytteandel av overskudd har økt hvert år. Vi på «gølvet» står på stedet hvil. Null øking av kjöpekraft siste 12-13 år. Eiere og toppsjefer smiler hele veien til banken».


Verste børsmåned siden 2022 i USA

06:51 S&P 500-indeksen på New York-børsen hadde i mars sin dårligste måned siden desember 2022. Indeksen falt med 5,8 prosent i mars, skriver New York Times. Den teknologi-tunge Nasdaq-indeksen har gjort den enda dårligere, med en nedgang på 8,2 prosent i mars. (NRK)

Forrige artikkelVeteran melder seg ut av Rødt på grunn av deres støtte til militarisering
Neste artikkelDommen mot Le Pen uttrykk for djup krise i Frankrike og EU