
Det kommer stadig drypp fra virkeligheten av en stat og et akademia med en kultur som ivrer for ensretting i økende grad.

Trond Andresen, 1. amanuensis emeritus, institutt for teknisk kybernetikk, NTNU
Etter at Øyvind Eikrem etter flere års seigt arbeid i sterk byråkratisk motvind har fått innsyn i nye og oppsiktsvekkende fakta, kommer det blant annet fram i univeritetsavisa Khrono i dag at:
I minst 7 år har NTNU-ledelsen samarbeida med PST om overvåking og «informasjons»innhenting om Eikrem, men holdt det hemmelig for ham.
Slik «ivaretar» en akademisk arbeidsgiver en av sine ansatte. Og alle som har vært involvert i dette skitne og antagelig ulovlige spillet, nekter å svare Khrono.
Dette er en uhyre viktig prinsippsak, og noe slikt har aldri vært ført for retten før. NTNU vil gå på et knusende nederlag hvis Eikrem nå går rettens vei. Hans krav er enkelt: å få tilbake sin faste stilling som førsteamanuensis ved NTNU.
Det er å håpe at hans fagforening Forskerforbundet – som har støtta ham til nå – dekker de juridiske kostnadene for en slik sak.
Det er også å håpe at aviser som angivelig er mot overvåkingsstaten og for akademisk ytringsfrihet, nå greier å prestere noe bedre enn det de har gjort i Eikrem-saken til nå.
Hans offentlige støttespillere blant kolleger ved NTNU kan telles på en hånd. Men på kammerset er de mange. Det finnes ei rekke faglærere ved NTNU som støtter Eikrem i denne konflikten. Jeg kjenner flere av dem. Men hvorfor kan de ikke uttrykke sin støtte offentlig?

oss 150 kroner!


