Russland i FN: – Tyrkia smugler våpen til IS

2

Den russiske FN-ambassadøren Vitaly Churkin har sendt et brev til FNs Sikkerhetsråd der han skriver at Russland har beviser for at Tyrkia er den viktigste leverandørene av våpen og ammunisjon til IS i Syria. Dette skriver CTVNews. Churkin skriver også at våpnene blir smuglet inn i Syria i kjøretøyer fra Tyrkia, til dels også i humanitære kolonner. Våpnene til IS skal ifølge Churkin ha blitt smuglet inn i samarbeid med tre stiftelser. En av disse stiftelsene skal ha sendt 7500 kjøretøyer til IS-kontrollert område siden 2011.

The letter said that among the supplies delivered to IS were ammunition for TOW anti-tank missile systems, RPG-7 grenade launchers and small arms, M-60 recoilless rifles, 82mm mortar shells, hand grenades, communication tools and equipment from the Turkish intelligence services.

The letter also said «smuggling explosives and industrial chemicals to terrorist groups operating in Syria is also usually organized from Turkish territory» through the border crossings. «In order to pass through the border controls unimpeded, effectively with the complicity of the Turkish authorities, products are processed for companies that are purportedly registered in Jordan and Iraq,» it said.

Churkin said large consignments of explosives are often transported by water, especially the Euphrates River.

The letter listed the total supplies of explosives and industrial chemicals sent «to terrorists through Turkey in 2015.» It said 2,500 tons of ammonium nitrate worth approximately $788,700 were sent along with 456 tons of potassium nitrate worth $468,700, 75 tons of aluminum powder worth $496,500, sodium nitrate worth $19,400, glycerin worth $102,500, and nitric acid worth $34,000.

Og hvilke stiftelser er det så som har smuglet våpen til IS? Churkin nevnte tre stykker: Besar Foundation, Iyilikder Foundation og Foundation for Human Rights and Freedoms (IHH), og han hevdet at de har smuglet «diverse forsyninger» på vegne av Tyrkias beryktede etterretningsorganisasjon MIT. Det skal jo bli interessant å se hva disse stiftelsene svarer og om det er noen nordiske NGOer som samarbeider med dem.

KampanjeStøtt oss

Du kan abonnere på steigan.no her. Det koster ingenting.

Men hvis du vil være med på å opprettholde og styrke vår kritiske og uavhengige journalistikk, kan du også gjøre det:

Vipps: 116916.

Eller du kan betale inn på Mot Dags støttekonto: 9001 30 89050 – eller gå inn på vår betalingsordning.


2 KOMMENTARER

  1. Det Islamske Forbundet i Norge (DIF) er den største og mest aktive muslimske menigheten i Norge. Ifølge Timraz er er det mange i menigheten som engasjerer seg for å hjelpe sivilbefolkningen i Syria. Menigheten har samlet inn et sted mellom 2 og 3 millioner kroner til nødhjelp fra norske privatpersoner og bedrifter. Pengene blir sendt til Tyrkia, der DIF samarbeider med den tyrkiske hjelpeorganisasjonen IHH.

    http://www.bistandsaktuelt.no/nyheter/2013/-for-lite-hjelp-gar-til-folk-inne-i-syria-/

  2. En video med Sibel Edmonds og dr. Kevin Barret diskuterer dette emnet. Sibel Edmonds, som snakker flytende tyrkisk og har intimt kjennskap til tyrkisk politikk, bekrefter at Tyrkia spiller en sentral rolle når det gjelder å utruste og bevæpne IS. Tyrkia samarbeider med Saudi-Arabia, Qatar og Israel, og med vestlige land som USA, Storbritannia og Frankrike (og antagelig også Norge) i finansieringen og bevæpningen av ISIS, og er sentrale når det gjelder å selge oljen som ISIS smugler ut av Irak. Som Steigan gjentatte ganger har påpekt, så er det latterlig inntil det fullstendig idiotiske å tro at ISIS kunne smugle store lastebilkonvoier med olje ut av Irak uten at det var godkjent og aktivt støttet av USA, Tyrkia, Israel og andre land.

    Videoen omhandler også en rekke andre emner, som false-flag angrepet på Brussel airport nylig, oppstykkingen av Syria, den russiske tilbaketrekningen fra Syria o. a. De som vil vite litt mer om hva som egentlig foregår i verden, bør se denne videoen (44 min).

    https://www.youtube.com/watch?v=Tp2mqudjMO8

LEGG IGJEN EN KOMMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.