Tyskland: AfDs kandidat leder i kampen om å bli ny forbundskansler

0

Den politiske krisa i Tyskland utdypes for hver dag som går. Trafikklyskoalisjonen til Olaf Scholz gikk i oppløsning og han utlyste nyvalg. Han hadde knapt gjort det før meningsmålingene i landet gir AfDs kandidat Alice Meidel en soleklar ledelse på de andre kandidatene:

Det er opinionsinstituttet INSA som har gjort spørreundersøkelsen som viser at AfD-leder Alice Weidel går foran CDU-leder Friedrich Merz i spørsmålet om kanslervervet. En analyse av dataene peker på politiske trender i Tyskland som tar hensyn til regionale og demografiske forskjeller.

I den nåværende undersøkelsen, utført 18. og 19. desember, var 24 prosent av de 1005 respondentene for Alice Weidel som kansler. Dette er en økning på tre prosentpoeng sammenlignet med forrige uke og en bemerkelsesverdig ledelse på fire poeng over Friedrich Merz, som har 20 prosent oppslutning. Denne utviklinga viser den økende støtten til Weidel.

Undersøkelsen ble gjennomført før angrepet på et julemarked i Magdeburg, en begivenhet som potensielt kunne komme til å forårsake ytterligere endringer i den politiske opinionen.

Ikke direktevalg

Meningsmålinga viser altså styrkeforholdet mellom kandidatene hvis det hadde vært direktevalg på forbundskansler. Det er det imidlertid ikke. Kansleren blir valgt av Forbundsdagen, og da blir det styrkeforholdet mellom partiene som avgjør.

Per 21. desember ser oppslutninga om partiene slik ut:

Det foreligger ennå ikke noen målinger som sier hvordan terroraksjonen i Magdeburg eventuelt har påvirket opinionen.

Forrige artikkelRegjeringspartiet i Romania betalte for en falsk TikTok-kampanje som ble brukt for å annullere valget
Neste artikkelSlovakias Robert Fico møtte Vladimir Putin til samtaler i Moskva