Hjem Internasjonalt

172 milliardærfamilier har brukt rekordhøye 1,7 milliarder dollar på mellomvalget i 2026

0
Marc Andreessen og Laura Arrillaga-Andreessen deltar på en seremoni 18. april 2026 i Santa Monica, California. (Skjermdump fra video.)

«For hvert valg siden Citizens United-avgjørelsen har milliardærer systematisk kjøpt opp demokratiet vårt».

Din støtte holder oss gående!

Steigan.no er en av de svært få norske nettavisene med daglig publisering som drives 100 % av frivillige leserbidrag, uten pressestøtte, uten annonser og uten betalingsmur. Takk for at du gjør det mulig.

Støtt oss her
Av Jake Johnson.

Common Dreams, 7. oktober 2026.

En analyse som ble offentliggjort onsdag viser at 172 milliardærfamilier i USA til sammen har brukt mer enn 1,7 milliarder dollar på valget i 2026 – en rekordstor sum for et mellomvalg.

Analysen fra Americans for Tax Fairness (ATF) Action Fund, viser at «den store summen» av milliardærenes politiske pengebruk denne valgsyklusen har gått til såkalte super-PACs, et resultat av Høyesteretts beryktede Citizens United-dom fra 2010. Super PACs kan samle inn og bruke ubegrensede summer til støtte for foretrukne kandidater, noe som gir milliardærer et mektig verktøy til å påvirke valg.

ATF Action Fund fant at milliardærenes politiske pengebruk har økt 53 ganger siden Citizens United-avgjørelsen. Så langt i denne syklusen har mindre enn 20% av milliardærenes donasjoner gått til komiteer underlagt bidragsgrenser.

«For hvert valg som har gått siden Citizens United-avgjørelsen, har milliardærer systematisk kjøpt opp demokratiet vårt», sa Jodie Rubenstein, administrerende direktør i ATF Action Fund. «Disse milliardærene støtter et korrupt skattesystem som flytter rikdommen oppover gjennom massive skattefordeler til de rike og storkapitalen. Vi kan ikke la milliardærpenger undergrave demokratiet vårt mens arbeiderfamilier kjemper for å klare seg».

«Arbeider- og middelklasseamerikanere må slå tilbake og gjøre det klart i november at vårt demokrati ikke er til salgs», la Rubenstein til.

De milliardærfamiliene som så langt i denne syklusen har brukt mest penger er Marc Andreessen og Ben Horowitz, medgründere av venturekapitalfirmaet Andreessen Horowitz. De to familiene har til sammen investert 149 millioner dollar i valget i 2026, med donasjoner som har gått til både republikanere og demokrater. Andreessen og Horowitz har gitt store donasjoner til Leading the Future, en super-PAC som motsetter seg strenge reguleringer av kunstig intelligens.

Familiene til investor George Soros, forretningsmann Jeff Yass og Tesla-sjef Elon Musk er andre ledende investorer i dette mellomvalget. De 15 milliardærene som har brukt mest penger sto for 962 millioner dollar i samlet forbruk til valget i 2026, ifølge den nye analysen.

ATF Action Fund fant ut at kandidatene i det Republikanske parti har vært de største mottakerne av milliardærenes pengebruk i dette mellomvalget, med 113 milliardærfamilier som gir hovedsakelig til republikanere og 45 som hovedsakelig donerer til demokrater.

«En stor gruppe milliardærer sender sjekkene sine til MAGA Inc., som har samlet inn over 222 millioner dollar fra dem siden januar 2025», viser den nye analysen. «Faktisk kommer en av hver andre dollar til Donald Trumps MAGA Inc. super PAC direkte fra en milliardær på listen vår».

Denne artikkelen er hentet fra Common Dreams:

172 Billionaire Families Have Spent Record $1.7 Billion on 2026 Midterms So Far: Analysis | Common Dreams

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad.

Forrige artikkelGrønlandsavtalen: Suvereniteten består – men handlingsrommet forsvinner
skribent
Skribent er en betegnelse vi bruker i databasen på alle som ikke er registrert der som forfattere. I de aller fleste tilfelle vil du finne forfatterens navn i artikkelen.