Hjem Energi

Kjøpte to «vindparker» til blodpris – skjulte tapene

0
"Vindparkene" Kvitfjell og Raudfjell

NTE (Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk), eid av 19 kommuner i Trøndelag, kjøpte «vindparkene» Kvitfjell og Raudfjell på Kvaløya utenfor Tromsø i desember 2024/januar 2025. Dette er selskapets største investering noensinne. Prisen er omstridt, og det har utløst sterk kritikk om risikovillig bruk av offentlige midler (skattepenger fra eierkommunene).

Dette skriver Finansavisen.

Anleggene: 67 turbiner (Siemens Gamesa), installert effekt på 288 MW, forventet årsproduksjon ca. 750 GWh (tilsvarende forbruket til rundt 50 000 husstander). De ble ferdigstilt i 2020/2021 og solgt av et tysk pensjonsfond (ca. 2/3) og Siemens Financial Services (1/3).

NTE betalte rundt 1,85–1,9 milliarder kroner direkte for aksjene, men totalt (inkl. overtatt gjeld) kom kostnaden opp i ca. 3,25–3,5 milliarder kroner. Finansavisen omtaler det som en «blodpris» – parkene var tilsynelatende lite attraktive for andre kjøpere.

Anleggene har slitt med lav produksjon (kapasitetsfaktor rundt 28%, blant de lavere i Norge), høye driftskostnader, renter og tidligere tvister. I 2025 rapporteres det driftsunderskudd på ca. 68 millioner kroner for vindparkene, og totale tap (inkl. finanskostnader) anslått til rundt 225 millioner kroner for året.

NTE har økt gjelden kraftig (fra ca. 800 millioner til over 4 milliarder kroner), og selskapet har betalt ut lite eller ingen utbytte til eierkommunene de siste årene, til tross for at det er et kommunalt eid selskap. Kritikere peker på at dette prioriterer imperiebygging over lokale velferdsutgifter.

Dette er enda et eksempel på den «grønne» stormannsgalskapen som rir Norge.

Politikere og byråkrater har en ustoppelig trang til å søle bort folkets surt opptjente penger på det ene fantasiprosjektet mer vanvittig enn det andre, så lenge det kan kalles «grønt».

Forrige artikkelKvesheti-Kobi-veien: Et kinesisk-bygd gjennombrudd i Kaukasus
Neste artikkelUkrainas militære har et reelt nazistisk problem