Hjem Internasjonalt

«Trump ville ha Venezuela – han fikk Vietnam» – våpenhvileavtalen USAs største nederlag siden Vietnam

0
Illustrasjon fra iranske PressTV.

En våpenhvileavtale mellom Iran og USA ble annonsert 7. april 2026 (tirsdag kveld amerikansk tid). Den er foreløpig en midlertidig to-ukers våpenhvile (ceasefire), ikke en permanent fredsavtale. Avtalen kom i siste liten, like før en frist som ble satt av USAs president Donald Trump.

Analytikeren Robert E. Kelly i nettmagasinet 19fortyfive skriver i en kommentar The Iran War: Donald Trump Wanted Venezuela. He Got Vietnam Instead.

Donald Trump skrev på Truth Social at Iran hadde lagt fram en 10-punktsplan som han så som et «akseptabelt utgangspunkt» for forhandlinger. Robert A. Pape som er professor i Political Science, University of Chicago, skriver i en kommentar:

Her er den 10-punkts fredsplanen som nå sirkulerer og som Trump anser som «akseptabel». Et enormt strategisk nederlag for USA, det største tapet siden Vietnam. Viser Irans framvekst som det nye fjerde maktsenteret i verden.

Hovedinnhold i avtalen

Varighet: To uker (ca. fra 8. april 2026).

Hovedbetingelse: Iran åpner Hormuzstredet umiddelbart, fullstendig, sikkert og for all skipsfart. Iran har bekreftet at de vil koordinere sikker passasje ved sine væpnede styrker, forutsatt at angrepene mot Iran stanser. Og merk at det er Iran og Oman som skal kontrollere passasjen.

USAs forpliktelse: USA stanser bombing og angrep på Iran i disse to ukene. Trump beskrev det som en «dobbeltsidig våpenhvile» («double sided ceasefire»).

Israel: Israel har ifølge rapporter akseptert den to-ukers pausen. Våpenhvilen gjelder ikke nødvendigvis Israels operasjoner mot Hizbollah i Libanon.

Avtalen ble meklet av Pakistan (statsminister Shehbaz Sharif og feltmarskalk Asim Munir). Forhandlinger mellom USA og Iran skal starte i Islamabad fredag 10. april 2026.

Trump har uttalt at USA og Iran allerede er enige om de fleste kontroversielle punktene, og at Iran har levert en 10-punktsplan som USA ser på som et brukbart utgangspunkt for videre forhandlinger om en varig fredsavtale i Midtøsten.

Flere analytikere (bl.a. i Foreign Policy og LA Times) mener Trump ble tvunget til kompromiss fordi han ikke hadde gode alternativer.

Iranske myndigheter og medier (Supreme National Security Council, utenriksminister Abbas Araghchi, Tasnim, Press TV, IRNA) presenterer avtalen som en strategisk og historisk seier for Iran. De vektlegger motstand og at USA ble tvunget til å bøye seg.

Ledelsen i Teheran framhever at Iran aldri ba om våpenhvile – de aksepterte bare fordi angrepene mot Iran stanset. Dette er et bevis på at «motstand fungerer» og at USA ikke klarte å knuse Iran militært. Press TV og statlige kanaler kaller det en «avgjørende strategisk seier» og «historisk seier».

Iran declares ‘historic victory’ over US, says enemy forced to accept its proposal.

Iran understreker at de beholder suverenitet og kan regulere trafikken (inkludert avgifter sammen med Oman). Dette er ikke en kapitulasjon, men en goodwill-gest under iransk ledelse.

Her er Alastair Crookes kommentar før avtalen var kjent:

YouTube player
Forrige artikkelEUs klimaplaner tvinger fram ødelagt økonomi og ødelagt levestandard
Neste artikkelNy smittevernlov kan overkjøre privatliv og rettigheter
Pål Steigan
Pål Steigan. f. 1949 har jobbet med journalistikk og medier det meste av sitt liv. I 1967 var han redaktør av Ungsosialisten. I 1968 var han med på å grunnlegge avisa Klassekampen. I 1970 var han med på å grunnlegge forlaget Oktober, der han også en periode var styreleder. Steigan var initiativtaker til og første redaktør av tidsskriftet Røde Fane (nå Gnist). Fra 1985 til 1999 var han leksikonredaktør i Cappelens forlag og utga blant annet Europas første leksikon på CD-rom og internettutgaven av CAPLEX i 1997. Han opprettet bloggen steigan.no og ga den seinere til selskapet Mot Dag AS som gjorde den til nettavis. Steigan var formann i AKP(m-l) 1975–84. Steigan har skrevet flere bøker, blant annet sjølbiografien En folkefiende (2013).