
Det skal ikke mye til, dårlig vær og vind så er landet «lammet», mange fikk merke hvor lite forberedt både de og samfunnet var når Amy herjet i landet i helga som var.

NRK TV2 oppsummere det slik:
Kraftigste vindkast var det på Folgefonna skisenter med 62,1 meter i sekundet.
To av våre målestasjoner hadde orkans styrke i middelvinden under Amy. Det var Eigerøya i Rogaland med 32,7 meter i sekundet og Buholmråsa fyr i Trøndelag med 33,7. Orkan er det når middelvinden er over 32,6, forteller statsmeteorolog Per Egil Haga til NTB.
Orkan i middelvind ble det imidlertid ikke på Folgefonna, selv om det var den stasjonen som med god margin hadde de sterkeste vindkastene.
Ytterligere tre stasjoner hadde sterk storm under Amy. Det var Utsira fyr, Feie og en stasjon nord i Trøndelag. Amy har bitt fra seg i store deler av Sør-Norge og til en viss del i den nordlige delen av landet. Det er Trøndelag og Rogaland, der vi har de kraftigste målingene i bebodde områder.
Haga forklarer at sterk vind i fjellstrøk der det ikke bor folk, ikke medfører skade. Det er når det blåser kraftig i bebodde strøk at skademeldingene kommer.
Kommuner sier de ikke er i stand til å håndtere ekstremvær som «Amy»
Avløpsnettet er ikke godt nok, mener flere norske kommuner. Det skaper problemer ved store regnmengder, som under uværet «Amy».
25 prosent av de spurte kommunene vurderer avløpsnettet som litt eller meget dårlig. Det er mer enn doblet fra 11 prosent i 2016.
Nærmere 124.000 uten strøm meldte Nettavisen lørdag.
https://www.nettavisen.no/nyheter/uvaret-amy-mange-tusen-uten-strom/s/5-95-2652995
Flere steder i landet har folk vært strømløse over lang tid.
Fortsatt strømløse etter tre døgn (Vestfold):
https://www.sb.no/stromlose-i-tre-dogn-har-flyttet-til-baten/s/5-73-2058823
Over 400 hus og hytter i Larvik kommune må fremdeles klare seg uten strøm, seks døgn etter ekstremværet «Amy».
https://www.op.no/fem-dogn-uten-strom-i-larvik-slik-taklet-ole-og-nora-krisen/s/5-36-1833460
Nødnettet var nede, og Telenor og Telia sitt mobilnett var også i perioder nede.
Butikker måtte stenge, fryse- og kjølevarer blei ødelagt. Folk fikk ikke ladet el-biler og bensinstasjoner virket ikke. Noen fikk sjølsagt ikke bilene ut av garasjer da de hadde elektriske garasjeporter. Vi har skrevet om beredskap i landet vårt i flere artikler her på steigan.no, både i landbruket og den private beredskapen. Bruk søkeord beredskap med nettavisens søketekst.
Dette var en liten vekker, sjøl om den for noen blei lenger og mer problematisk enn nødvendig.
Det vi får håpe var at mange lærte at de må være forberedt og ha beredskap for det meste sjøl. Det er bare å starte i dag.
Nå drar jeg på tur til ei hytte på fjellet uten innlagt vann og strøm, vi skal være 4 voksne og 4 barn og vi er forberedt. Der har jeg vært en del ganger både på vinterstid og ellers og det går bra, når en har alt på stell. For mange kan det være en begynnelse å prøve noe slikt, før en prøver seg på ei uke hjemme uten strøm, vann og ikke tar en tur i butikken.
oss 150 kroner!


