Hjem Energi

USA forbereder militær erobring av Venezuelas havner og flyplasser

0
USA har bygd opp en angrepsstyrke utenfor kysten til Venezuela.

Det er rapportert at det amerikanske militæret forbereder seg på å erobre havner og flyplasser i Venezuela – samtidig som Donald Trump erklærte fullskala krig mot narkotikakarteller. Dette skriver Washington Examiner.

Presidenten sjokkerte Washington ved formelt å erklære at USA er i en «ikke-internasjonal væpnet konflikt» med de latinamerikanske «terrororganisasjonene».

Tiltaket, som ble avslørt i et hemmelig notat til Kongressen, gir Trump omfattende krigstidsfullmakter til å angripe, drepe og arrestere kartellfolk uten rettssak.

Trumps notat til Kongressen gir ham fullmakt til å angripe, drepe og arrestere kartellfolk uten rettssak under krigstid.

Og det kommer samtidig som Pentagon i stillhet bygger opp en styrke som er stor nok til å erobre og holde territorium på venezuelansk jord. Amerikanske planleggere har nå nok ildkraft posisjonert til å erobre viktige havner og flyplasser hvis de får ordre, ifølge Washington Examiner.

Utenfor Venezuelas kyst ligger en formidabel armada: marinens krigsskip og en ubåt, ti F-35 Lightning II stealth-jetfly og den 22. marineekspedisjonsenheten – 2200 marinesoldater med Harrier-fly for vertikal landing og oppstigning, helikoptre og panser.

En rekke krigsskip fra marinen, 10 F-35 jagerfly, den 22. marineekspedisjonsenheten (om bord med 2200 marinesoldater og Harrier-hoppefly) og en marineubåt er utplassert utenfor Venezuela. Bare 820 kilometer nord for den venezuelanske hovedstaden Caracas, fungerer Puerto Rico som en mellomstasjon for disse utplasseringene. En rekke flyvninger fra amerikanske militærbaser i delstaten har ytterligere styrket denne tilstedeværelsen med nytt utstyr og militært personell, inkludert spesialoperasjonsstyrker.

Dette er en invasjonsstyrke og det kan ikke utelukkes at styrken vil prøve et «hodekappende» slag mot president Nicolás Maduro og hans regjering.

Tidligere har USA brukt ikke-eksisterende masseødeleggelsesvåpen for å begrunne invasjoner. Nå sier Washington at det handler om narkokarteller.

Les: From WMDs to “Narco-states”: How the US Sells Wars the Intelligence Doesn’t Support

Men ingen med mer enn to hjerneceller kan tro på dette.

Det handler naturligvis om olje. Venezuela har verdens største oljereserver. Å erobre dem ville være en enorm gevinst for USA.

Les:

Forrige artikkelIkke lenger tvil om skadevirkningene på insekter
Neste artikkelRoma: Hundretusener i gatene for Gaza
Pål Steigan
Pål Steigan. f. 1949 har jobbet med journalistikk og medier det meste av sitt liv. I 1967 var han redaktør av Ungsosialisten. I 1968 var han med på å grunnlegge avisa Klassekampen. I 1970 var han med på å grunnlegge forlaget Oktober, der han også en periode var styreleder. Steigan var initiativtaker til og første redaktør av tidsskriftet Røde Fane (nå Gnist). Fra 1985 til 1999 var han leksikonredaktør i Cappelens forlag og utga blant annet Europas første leksikon på CD-rom og internettutgaven av CAPLEX i 1997. Han opprettet bloggen steigan.no og ga den seinere til selskapet Mot Dag AS som gjorde den til nettavis. Steigan var formann i AKP(m-l) 1975–84. Steigan har skrevet flere bøker, blant annet sjølbiografien En folkefiende (2013).