Strømforbruket på sokkelen skal opp 150 prosent – gjett hvem som får regninga

0
Elektrifisering av sokkelen er en meningsløs bruk av verdifull vannkraft.

Eksisterende og planlagt elektrifisering av petroleumsvirksomheten i Nordsjøen skal opp med 150 prosent, skriver Europower.

I 2024 ble 11,5 TWh strøm brukt i produksjon av olje og gass i Norge. Planlagte elektrifiseringsprosjekter kan øke forbruket innen 2030, til nær 17 TWh.

Oppdaterte data som Energi og Klima har fått fra operatørene på norsk sokkel, viser at kraftforbruket vil øke til nær 17 TWh i 2030 om planlagte elektrifiseringsprosjekter gjennomføres.

Dette kalles klimapolitikk, men elektrifisering av sokkelen har ingen som helst virkning for klimaet.

I august 2022 skrev Odd Handegård:

Elektrifiseringen av sokkelen i Nordsjøen og i Barentshavet er Norges aller tåpeligste «klimatiltak»: De som er bekymret for klimaet burde skjønne – og mange gjør det – at det spiller ingen rolle om den gassen som brukes på turbinene på sokkelen, i stedet brennes i EU. Utslippene av CO2 er de samme uavhengig av lokalitet. Og alle vi andre har skjønt at å bruke mellom 15 og 20 TWh elektrisitet fra Norge til elektrifiseringen er den rene galskap som definitivt vil bidra til et kraftunderskudd i Norge, og dermed til et dundrende krav om utbygging av mer norsk energi, dvs. vindkraft.

Men nå har bransjeorganisasjonen «Offshore Norge» funnet ut – ved hjelp av et konsulentselskap – at elektrifiseringen av sokkelen vil kunne øke gasseksporten til EU med inntil 3 %, altså med ca. 30 TWh energi årlig, samlet fram til 2030, noe de fleste har visst i mange år. Men direktøren i «Offshore Norge», Benedicte Solaas, ser små problemer i regnestykket sitt. Elektrifiseringen er et «klimatiltak» i Norge der «utslippene vil bli kuttet med ni prosent» (de plusses riktignok på i EUs regnskap). Og i tillegg: Solaas sier til Klassekampen at den «gassen som blir eksportert, blir brukt mye mer effektivt» i EU enn på sokkelen. Men «effektiviteten» har selvfølgelig ingenting å si for de eventuelle klimagassutslippene mange er så bekymret for – effektivitet er irrelevant for klimadebatten.

Driver strømprisen i været

Regjeringas og Stortingets «klimapolitikk» og elektrifisering driver strømprisene til himmels. Her er en situasjonsrapport fra i går:

Mens denne meningsløse «klimapolitikken» fortsettes i Norge setter produksjonen av kull nye rekorder. Etter 30 år eller mer med «klimapolitikk» og fornybar energi utgjør olje, kull og gass fortsatt 85% av verdens primære energiforsyning. Og i Asia, verdens fremste industrielle vekstregion, setter kullproduksjonen nye rekorder:

Elektrifisering av sokkelen vil koste 50-100 milliarder, og redusere Norge sin andel av globale utslipp fra 0,11% til 0,11%.

Vi skrev meningsløse «klimapolitikk», men det er ikke helt presist. Sett fra folkets og naturens side er politikken absolutt meningsløs. Men sett fra kapitalens side er den meningsfull. Denne «grønne» politikken gir dem ekstraordinære profitter de ellers ikke ville ha hatt.

Og det er da også meningen.

Forrige artikkelTyrkia prøver seg i Afrika – der ambisjoner møter virkeligheten
Neste artikkelInstagram har drept den intellektuelle