
Nivåene av miljøfarlige stoffer i populære viner har økt kraftig de siste årene, viser en europeisk studie. Det er snakk om økning av trifluoreddiksyre (TFA), som er en type miljøfarlig kjemikalie som er en type PFAS.

TFA (trifluoracetat) er det ikke-nedbrytbare sluttproduktet av andre PFAS-forbindelser, slik som de som brukes i kjøleteknologi (F-gasser) eller som aktive ingredienser i plantevernmidler.

Vi må ta tak i forurensninga og det vi ser er at det såkalte grønne skiftet også bidrar til denne forurensninga.
Jeg skreiv for et par dager siden om plastforurensningen og hvordan dette påvirker landbruk, jordhelse, matsikkerhet og menneskers helse.
Her har vi også nylig vi skrevet om utfordringene knytta til resirkulering av bilbatterier til El biler og vindturbiner:
Studien «Message from the bottle» gjort av europeiske miljøorganisasjoner har sett på innholdet av miljøgiften TFA i vin produsert i Europa.

(Bilde av forsiden til rapporten Message from the bottle.)
https://cdn.naturskyddsforeningen.se/uploads/2025/04/Message-from-the-bottle_TFA-in-wine_final.pdf
Studien har sett nærmere på 49 rød- og hvitvinstyper fra ti EU-land, og især østerrikske viner.
De fant ingen forekomster av TFA før 1988, mens har påvist at det har vært en kraftig økning siden 2020. TFA-nivåene var i enkelte tilfeller over hundre ganger høyere enn verdien som er satt som krav for drikkevann i EU.
Vi veit for lite om hvor skadelig TFA er for personer og hvilke mengder som regnes som farlige. Men i Tyskland regnes TFA som skadelig for reproduksjon hos mennesker.
En studie foretatt i 2021 på TFA på oppdrag av plantevernmiddelprodusenter under REACH-kjemikalieforordningen fant alvorlige misdannelser hos kaninfostre. Siden den gang har TFA blitt mistenkt for å utgjøre en risiko for menneskers reproduktive helse.
Studien undersøkte 10 eldre og 39 yngre viner tappet de siste årene fra 10 europeiske land. TFA ble påvist i alle yngre viner med et gjennomsnitt (median) på 110 mikrogram per liter (µg/l). Den høyeste forurensningen var 320 µg/l, som er om lag 100 ganger høyere enn gjennomsnittskonsentrasjonene som er påvist i tidligere studier i overflatevann og i drikkevannsprøver.
Fra rapporten: Oppsummering og Konklusjon
Denne studien avslører to nøkkelfunn, som begge er alarmerende alene og sammen understreker de det presserende behovet for umiddelbar handling for å begrense mennesker for miljøeksponering av TFA.
For det første, omfanget av forurensning: det finnes selv i produkter som ikke er behandlet med PFAS-sprøytemidler. TFA-konsentrasjoner som påvises er rundt to størrelsesordener høyere enn den typiske bakgrunnsnivåer i regnvann. Det at TFA kan bioakkumuleres i planter i denne grad er svært bekymrende.
For det andre og enda mer alarmerende viser resultatene våre ei eksplosiv, tilsynelatende eksponentiell økning i TFA-forurensning siden 2010.
Lignende funn både når det gjelder rekkevidde og nivåer av TFA-konsentrasjoner i vin og den dramatiske økningen i forurensning – ble observert i en ennå upublisert studie av Dr Michael Müller, professor i farmasøytisk og medisinsk kjemi ved University of Freiburg. Resultatene av denne studien ble presentert 19. mars 2025 på en orientering arrangement i Europaparlamentet.
oss 150 kroner!


