Hjem Internasjonalt

Trump vil fortsette å sende våpen til Ukraina

0
Putin og Trump møttes på G-20 møtet i 2019.

Den nyvalgte presidenten «mener Ukraina aldri bør gis medlemskap i NATO, og ønsker en umiddelbar slutt på konflikten».

Av Kyle Anzalone.

The Libertarian Institute, 22. desember 2024.

Påtroppende president Donald Trump planlegger å fortsette militærhjelpen til Ukraina etter at han kommer tilbake til Det hvite hus. Overgangsteamet har fortalt noen medlemmer av NATO at den påtroppende presidenten planlegger å øke medlemslandenes minimumsnivåer for militære utgifter, til mer enn det dobbelte av dagens beløp.

Financial Times rapporterer:

«I et løft for allierte, som er dypt bekymret over deres evne til å støtte og beskytte Ukraina uten Washingtons støtte, har Trump nå til hensikt å opprettholde amerikanske militærforsyninger til Kiev etter hans innvielse».

I valgkampen lovet Trump å avslutte krigen i Ukraina og kutte de massive militærutgiftene til våpenoverføringer til Kiev. Som kandidat erklærte han aldri offentlig sin plan for å avslutte krigen, men hevdet at han ville gjøre det i løpet av sin første dag i embetet.

Tjenestemenn som snakket med Financial Times om Trumps nåværende tenkning, sa at han ikke har noen planer om å avslutte våpenforsendelser til Ukraina, selv etter krigen. Den nyvalgte presidenten «mener Ukraina aldri bør gis medlemskap i NATO, og ønsker en umiddelbar slutt på konflikten» Den fortsetter: «Den nyvalgte presidenten mente at levering av våpen til Kiev etter en våpenhvile, ville sikre et «fred gjennom styrke»-utfall».

Mens den påtroppende presidenten ser på politikken som en innrømmelse til sine europeiske allierte, planlegger den også å kreve at andre NATO-medlemmer drastisk øker utgiftene. «Donald Trumps team har fortalt europeiske tjenestemenn, at den påtroppende amerikanske presidenten vil kreve at NATOs medlemsland øker forsvarsutgiftene til 5 prosent av BNP», forklarer FT.

En europeisk tjenestemann sa at de trodde Trump ville være villig til å inngå kompromisser om å heve nivået til et minimum på tre prosent av BNP. Under Trumps første presidentskap presset han nasjoner i alliansen til å nå dagens minimum på to prosent. Imidlertid oppfyller bare to tredjedeler av blokken for tiden denne standarden.

Offisielt måler den amerikanske regjeringen dagens forsvarsutgifter til litt over tre prosent av BNP. For å håndheve de høyere minimumsnivåene er Trump villig til å legge tariffer på NATO-allierte, på ti til 20 prosent, ifølge Telegraph.


Denne artikkelen er hentet fra The Libertarian Institute:

Report: Trump Will Continue Arms Shipments to Ukraine

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad


Se også:

Fico in Moscow. Orban, ‘Europe lost conflict in Ukraine’

Three factors causing German economic collapse

Forrige artikkelPave Frans forsterker kritikken av Israels «grusomhet» i Gaza
Neste artikkelVed hjelp av larver vil Arla nå målene i «det grønne skiftet»
Kyle Anzalone
Kyle Anzalone er nyhetsredaktør for Libertarian Institute, meningsredaktør for Antiwar.com og medvert for Interessekonflikter sammen med Will Porter og Connor Freeman.