Hjem I nyhetene

Krigsdagbok del 141 – 25. til 27. november 2024

0
Bakgrunnsbilde: Shutterstock / n_defender

Dette er 141. del av min ‘krigsdagbok’, som er basert på daglige notater om utviklingen av krigen i Ukraina etter Russlands invasjon 24. februar 2022.

Av Lars Birkelund.

25. november

Legg igjen merke til hvem som roper på sensur. Det er Aage Borchgrevink fra Helsingforskomiteen, som reposter en tweet som tar til orde for å forby TikTok. Det hadde han ikke gjort hvis NATOs kandidat i Romania hadde vunnet første valgomgang.

Her kort fra NRKs omtale av saken:  «Prorussisk presidentkandidat leder i Romania (…)

Når 98,6 prosent av stemmene er talt opp i første valgrunde har Georgescu 22,59 prosent (…) Hovedkonkurrenten er sittende statsminister, proeuropeiske Marcel Ciolacu som har 19,55 prosent av stemmene (…) Den andre valgrunden er 8. desember».

Seinere samme dag: 

Calin Georgescu ligger an til å bli president i NATO-landet Romania. USA/NATO/EU kommer til å gjøre mye for å hindre det. De har allerede begynt mobbingen av Georgescu, ved å kalle ham høyreekstrem, ‘Putin-venn’ osv.

Seinere samme dag:

Călin Georgescu var på vei til å vinne valget i Romania da Høyesterett avlyste det.

Om USA/NATO/EUs ‘moral’

Før sa disse kolonimaktene at vi må støtte Kievs krigføring fordi det er det ukrainerne vil. Nå som flertallet av ukrainerne vil ha øyeblikkelige fredsforhandlinger sier de egentlig at vi må støtte krigføringen likevel, fordi ukrainerne ikke vet sitt eget beste.

Dette er også ‘moralen’ til Stortinget, Regjeringen og mediene deres, som er de fleste og største i Norge.

Det er ikke lenger en krig mellom Russland og Ukraina. Det er en krig der USA/NATO/EU kjemper en desperat, men håpløs krig for å beholde 1) den innflytelsen de har hatt over Ukraina. 2) Verdenshegemoniet, som de også taper, mens de fortsetter å skyve ukrainerne foran seg i døden.

Seinere samme dag:

Det har blitt sånn at hvis det dukker det opp en politiker med mot og integritet og som snakker sant, kan du være nesten sikker på at norske medier vil mobbe dem.

Da Trump ga Tulsi Gabbard en viktig stilling som sikkerhetssjef, var det lett å forutse at mobbingen ville bli mye kraftigere enn før. De siste dagene har jeg vist hvordan Aftenposten, ved Christina Pletten, og Nettavisen ved Anders Magnus har gjort det. I dag var det NRKs Dagsnytt 18 sin tur.

Dagsnytt 18 begynte med programleder Lin Beate Gabrielsens løgner og fortsatte med ‘eksperten’ Eirik Løkke, som Dagsnytt 18 hadde invitert for å gjøre løgnene mer troverdige. NRKs USA-korrespondent, Tove Bjørgaas, bør vite bedre. Men hun bidro også til svertingen av Gabbard.

Det er nemlig sånn mediene opererer: hvis de ønsker negativ omtale av noe eller noen vet de akkurat hvilke ‘eksperter’ de skal spørre. Det samme gjelder når de ønsker positiv omtale, som de ønsker av for eksempel Jens Stoltenberg.

Mitt råd er som vanlig: lytt til hva folk sier, ikke hva NRK og andre NATO-medier og deres ‘eksperter’ sier om dem.

26. november

Stortinget og ikke minst Regjeringen knytter seg stadig tettere til et USA som både er svekket innad og når det gjelder innflytelse og anseelse i verden. De tillater at USA okkuperer mer og mer av Norge, så langt med 12 militærbaser. Alle har kommet de siste 5-7 årene.

Hva kan slike irrasjonelle handlinger skyldes? Vi vet at USA overvåker allierte politikere. Jeg er derfor overbevist om USA har materiale som de bruker til å presse/true norske politikere med. Hvor stor betydning det har vet vi ikke. Men det kan absolutt forklare det at de overgir Norge til USA.

I det siste har vi også sett en del norske politikere ivre for at Norge må inn i EU, jo før jo heller. Dette på et tidspunkt da EU svekkes på samme måte som USA, blant annet fordi BRICS framstår som et mer attraktivt alternativ. Nå innrømmer til og med EUs Joseph Borrell det:

«Han uttalte videre at det er en alvorlig risiko for at Ukraina-konflikten kan bidra til å styrke en koalisjon av ‘resten mot Vesten’. Han pekte på forrige måneds BRICS-toppmøte i Kazan, Russland, og understreket at en slik koalisjon også kan materialisere seg i Sahel, med FNs fredsbevarende styrker som forlater Mali i slutten av 2023».

https://www.rt.com/news/608201-borrell-eu-in-danger/?

Seinere samme dag:

Ine Eriksen Søreide har tidligere vært Norges utenriksminister og kan, skrekk og gru, bli det igjen fra neste høst. Da er Espen Barth Eide tross alt bedre.

Kina er «tungt involvert» i Russlands krig mot Ukraina, presterte hun å si på Dagsnytt 18 i debatt med Trygve Slagsvold Vedum. Det er en løgn. Men det er en politisk korrekt løgn, så den får passere hos NATO-kringkasteren NRK. Skjønt debatt, de to er enige, bortsett fra om hvor mange milliarder av våre skattepenger som skal gis til det korrupte Kiev-regimet.

Søreide sa for noen år siden også at hun var stolt av Norges bombing av Libya. Sånne sadister bør minst av alle slippe til i norske medier. Men så er det altså nettopp de som dominerer der.

Løgnen om at Kina er «tungt involvert» er også et symptom på at norske/vestlige politikere blir mer og mer desperate. For nå begynner de omsider å skjønne at de ikke kan vinne krigen og at tiden er på Russlands side. Det burde de ha tenkt på før de yppet til krig mot Russland.

Søreide uttrykte ellers mistillit til regjeringen ved å si at Høyre har egne kontakter inn til Kiev-regimet og at regjeringen ikke gir Stortinget gir den informasjonen hun mener Stortinget har krav på.

Det er i sannhet en betenkelig adferd, som også sier noe om panikken/paranoiaen som brer seg blant norske politikere, som spiller uskyldige, men som faktisk er medskyldige i at det ble krig.

27. november

Godt tiltak fra Pål Henrik Hagen på X, om en liste med folk som oppfordrer til «drastisk økning» av våpenstøtten til Kiev:

«De rundt 100 spissborgerne bak oppropet i VG i dag, er kjent for å anklage alle som ønsker forhandlinger for ‘russiske agenter’. Det er på høy tid å snu dette rundt. Krigshaukene må undersøkes nøye for bindinger til amerikanske våpenprodusenter, NGO-er og andre krigsprofitører».

Noen sa at Helsingforskomiteen var initiativtaker til oppropet i VG. Det er i så fall typisk, da komiteen finansieres av blant NED, som regnes som en gren av CIA.

Undersøkelser av den typen Hagen krever er egentlig noe norske medier burde ha gjort for over to år siden. Men også de har bindinger til det militær-industrielle kompleks, så det kommer de ikke til å gjøre. Så da må andre gjøre det. Sjøl har jeg gjort en del for å avsløre Helsingforskomiteen, i artikler som denne:


Spissborgere, som Pål Henrik Hagen kaller dem, er faktisk en dekkende karakteristikk på mange av disse  navnene:

Alexander Tymczuk, Andreas C. Halse, Andreas Tjernshaugen, Andreas Østhagen, Anna Sandman, Anne Holt, Arild Berg, Arne Bård Dalhaug, Arnfinn Løvoll-Nordbø, Arve Hansen, Asbjørn Dyrendal, Atle Grønn, Atle Staalesen, Berit Nising Lindeman, Berit Svendsen, Bernt Sverre Mehammer, Bjart J. Holtsmark, Bjørn Johan Berger, Bjørn Olav Utvik, Bård Larsen, Cathrine Lagerberg, Cathrine Lagerberg, Dag Harlem Stenersen, Dag Mossige, Dagfinn Foldøy, Einar Wigen, Eirik Holmøyvik, Eirik Løkke, Erik Fosnes Hansen, Erika Fatland, Erlend Bollman Bjørtvedt, Erling Holmøy, Ernst Rune Egelid, Eskil Grendahl Sivertsen, Fredrik Mellem, Geir Flikke, Gunhild Hoogensen Gjørv, Gunnar Ekeløve-Slydal, Halvor Harsem, Harald Wollebæk, Håkon Lunde Saxi, Ina Holst-Pedersen Kvam, Ingunn Lunde, Ivar Dale, Jakub M. Godzimirski, Jan Ottesen, Jardar Elvis Flaa, Jette F. Christensen, John Færseth, Jon Ramberg, Jonas Bals, Thomas Nilsen, Jørn Sund-Henriksen, Karen-Anna Eggen, Kari Aga Myklebost, Karsten Friis, Katarzyna Zysk, Kate Hansen Bundt, Kjell Høibraaten, Kjetil Skogrand, Kjetil Skogrand, Kjetil Storesletten, Knut Vindenes, Kristin Clemet, Kurt Inge Angell, Kåre Verpe, Lars Rowe, Lasse Josephsen, Louise Dedichen, Magnus Håkenstad, Marianne Marthinsen, Marit Bjerkeng, Marthe Handå Myhre, Martin Paulsen, Mats Tangestuen, Michael Gentile, Monica Mattsson Kämpe, Morten Wetland, Nataliya Yeremeyeva, Nuno Marques, Olav Berstad, Olav Slettebø, Ole Kvåle, Ove Vanebo, Per G. Norseng, Richard Storevik, Richard Utne, Roger Schjerva, Roger Solheim, Rolf Tamnes, Rolf Vestvik, Steffen Kverneland, Stein Skjervold, Stian Grøthe, Sturla Berg-Olsen, Sven G. Holtsmark, Terje Håkstad, Thorgeir Holm, Tobias Sæther, Tom Røseth, Tor Arne Morskogen, Tor Erling Bjørstad, Torbjørn Giæver Eriksen, Tore Wig, Torgrim Eggen, Torkel Brekke, Trygve Ulf Helgaker, Ulf Sverdrup, Veslemøy Maria Svartdal, Øystein Tunsjø, Aadne Aasland, Aage Borchgrevink, Anders Romarheim, Yngvild Sørbye.

Seinere samme dag:

Rob Bauer, NATOs militære leder, sier nå at europeerne må finne seg i å gi opp «luksuriøse velferdsgoder», grunnet hans og andre vestlige eliters hellige krig mot Russland.

For det første er det lite velferd å snakke om i mange europeiske land. For det andre vet vi at Bauer, Jens Stoltenberg og likesinnede aldri vil ofre noe annet enn andres liv og andres penger og at deres velferd vil fortsette å stige. Når det skal kuttes vet vi av erfaring at det går mest ut over de som har minst fra før.

Jeg håper og tror det vil bli et opprør mot denne galskapen. For vestlige ledere har rett og slett ikke peiling på hva de gjør (med mindre målet er evig krig). Hvis de hadde hatt peiling hadde de klart å gi gode resultater. https://x.com/DagnyTaggart963/status/1861706822056300730

Seinere samme dag:

USA/NATO/EU med Norge skyver stadig yngre ukrainere foran seg i sin hellige krig mot Russland. Det er åpenbart at den krigen, som de sjøl framprovoserte, er viktigere for dem enn alt annet.

White House presses Ukraine to lower draft age to meet manpower needs against Russia

(Artikkelen er fjernet fra nettsidene til ABC News, men finnes fortsatt på webarchive.org.)

Hitler brukte til slutt 12-åringer. Vil Stortinget trekke i bremsen før det går så langt, eller vil de også oppmuntre barn til å dø for seg? Med løfter om 12 jomfruer når de blir martyrer?

Det går i hvert fall i den retningen. Spanske El Pais International meldte 14. oktober om et eksploderende antall desertører:

Alarm in Ukraine over increasing number of army deserters


Tidligere utgaver se her: @Krigsdagbok

Forrige artikkelDen store pandemibløffen i Italia
Neste artikkelDe som ofret alt for å gi oss lave strømpriser
Lars Birkelund
Foto: Elin Terese Osjord