Hjem Krig og fred

Irak skjerper sikkerheten på grensa til Syria etter at kurdiske SDF slapp ut hundrevis av IS-krigere

0
IS i Syria, manipulert foto

Tjenestemenn fra Mosul sier at de løslatte ISIS-krigerne har blitt «spredt langs de irakiske grensene» uten overvåking.

De irakiske væpnede styrkene har økt sikkerheten langs landets grense til Syria etter løslatelsen av hundrevis av ISIS-krigere fra fangeleirer kontrollert av de USA-støttede Syrian Democratic Forces (SDF).

«Den porøse karakteren til grensa mellom Irak og Syria, kombinert med den pågående konflikten i regionen, skaper ideelle forhold for ISIS å omgruppere og sette i gang angrep», sa Ahmad al-Sharifi, en strategisk ekspert, til Shafaq News Agency 1. august, og la til at Bagdad har økt antallet patruljer langs grenseregionen og «overvåker situasjonen i det nordøstlige Syria nøye».

Sharifi forklarte også at løslatelsen av fanger er et resultat av SDFs behov for å «frigjøre arbeidskraft til frontlinjene» for å møte en potensiell konfrontasjon med Tyrkia.

I midten av juli utstedte myndighetene fra den SDF-kontrollerte autonome administrasjonen i Nord- og Øst-Syria (AANES) en generell amnesti som så langt har sørget for løslatelse av over 1500 syriske ISIS-krigere dømt for terrorrelaterte lovbrudd, forutsatt at de «ikke gjorde det direkte i kamp» mot SDF.

Den USA-støttede SDF holder tusenvis av ISIS-krigere og deres familiemedlemmer i rundt to dusin fangeleirer i det okkuperte nordøstlige Syria. Disse inkluderer 2000 utlendinger hvis hjemland har nektet å repatriere dem.

Kurdiske tjenestemenn sa at amnestiet var basert «på anbefaling» fra stammeforumet med tittelen «Dialog, sikkerhet, konstruksjon for et enhetlig desentralisert Syria», holdt i Hasakah 25. mai.

Begrepet «enhetlig desentralisert Syria» er SDFs formel for å oppløse den syriske staten i autonome områder.

Massefrigjøringa av ISIS-krigere i det nordøstlige Syria faller sammen med en utvidelse av Tyrkias militærkampanje mot kurdiske grupper på grensene til Irak og Syria, pluss fornyede angrep fra lokale motstandsfraksjoner mot amerikanske baser i begge nasjoner.

Utspillet fra SDF følger også en pågående gjenoppblomstring av den ekstremistiske væpnede gruppa i Syria, hvor de gjentatte ganger har startet blodige angrep mot den syriske arabiske hæren (SAA).

IS har påberopt seg 153 angrep i Irak og Syria hittil i år.

I 2022 beskrev det amerikanske militæret de SDF-drevne fangeleirene som en ISIS «hær i vente».

USA spiller på mange hester i Syria og Irak for å kunne holde sine styrker og sine baser i området. IS er skapt av USAs arabiske partnere og har vært et kraftig redskap i ødeleggelsene i Syria, samtidig som USA motiverer sin okkupasjon i samarbeid med SDF med nettopp «trusselen fra IS». Så holder SDF disse terroristene i fangeleire til det blir opportunt å slippe dem ut, slik som nå.

Burkina Fasos Ibrahim Traoré sa det presist slik:

«De ødela Irak. De skapte ISIS, akkurat som de skapte Taliban. Alle disse krigene ble oppfunnet i Irak, Syria og Libya med mål om å destabilisere verden til deres egen fordel».

Forrige artikkelDen internasjonale domstolen: Israels okkupasjon er illegal
Neste artikkelNy FHI-studie om munnbind viser ikke det pressen og COVID-hysterikere hevder