Hjem Krig og fred

Irak skjerper sikkerheten på grensa til Syria etter at kurdiske SDF slapp ut hundrevis av IS-krigere

0
IS i Syria, manipulert foto

Tjenestemenn fra Mosul sier at de løslatte ISIS-krigerne har blitt «spredt langs de irakiske grensene» uten overvåking.

De irakiske væpnede styrkene har økt sikkerheten langs landets grense til Syria etter løslatelsen av hundrevis av ISIS-krigere fra fangeleirer kontrollert av de USA-støttede Syrian Democratic Forces (SDF).

«Den porøse karakteren til grensa mellom Irak og Syria, kombinert med den pågående konflikten i regionen, skaper ideelle forhold for ISIS å omgruppere og sette i gang angrep», sa Ahmad al-Sharifi, en strategisk ekspert, til Shafaq News Agency 1. august, og la til at Bagdad har økt antallet patruljer langs grenseregionen og «overvåker situasjonen i det nordøstlige Syria nøye».

Din støtte holder oss gående!

Steigan.no er en av de svært få norske nettavisene med daglig publisering som drives 100 % av frivillige leserbidrag, uten pressestøtte, uten annonser og uten betalingsmur. Takk for at du gjør det mulig.

Støtt oss her

Sharifi forklarte også at løslatelsen av fanger er et resultat av SDFs behov for å «frigjøre arbeidskraft til frontlinjene» for å møte en potensiell konfrontasjon med Tyrkia.

I midten av juli utstedte myndighetene fra den SDF-kontrollerte autonome administrasjonen i Nord- og Øst-Syria (AANES) en generell amnesti som så langt har sørget for løslatelse av over 1500 syriske ISIS-krigere dømt for terrorrelaterte lovbrudd, forutsatt at de «ikke gjorde det direkte i kamp» mot SDF.

Den USA-støttede SDF holder tusenvis av ISIS-krigere og deres familiemedlemmer i rundt to dusin fangeleirer i det okkuperte nordøstlige Syria. Disse inkluderer 2000 utlendinger hvis hjemland har nektet å repatriere dem.

Kurdiske tjenestemenn sa at amnestiet var basert «på anbefaling» fra stammeforumet med tittelen «Dialog, sikkerhet, konstruksjon for et enhetlig desentralisert Syria», holdt i Hasakah 25. mai.

Begrepet «enhetlig desentralisert Syria» er SDFs formel for å oppløse den syriske staten i autonome områder.

Massefrigjøringa av ISIS-krigere i det nordøstlige Syria faller sammen med en utvidelse av Tyrkias militærkampanje mot kurdiske grupper på grensene til Irak og Syria, pluss fornyede angrep fra lokale motstandsfraksjoner mot amerikanske baser i begge nasjoner.

Utspillet fra SDF følger også en pågående gjenoppblomstring av den ekstremistiske væpnede gruppa i Syria, hvor de gjentatte ganger har startet blodige angrep mot den syriske arabiske hæren (SAA).

IS har påberopt seg 153 angrep i Irak og Syria hittil i år.

I 2022 beskrev det amerikanske militæret de SDF-drevne fangeleirene som en ISIS «hær i vente».

USA spiller på mange hester i Syria og Irak for å kunne holde sine styrker og sine baser i området. IS er skapt av USAs arabiske partnere og har vært et kraftig redskap i ødeleggelsene i Syria, samtidig som USA motiverer sin okkupasjon i samarbeid med SDF med nettopp «trusselen fra IS». Så holder SDF disse terroristene i fangeleire til det blir opportunt å slippe dem ut, slik som nå.

Burkina Fasos Ibrahim Traoré sa det presist slik:

«De ødela Irak. De skapte ISIS, akkurat som de skapte Taliban. Alle disse krigene ble oppfunnet i Irak, Syria og Libya med mål om å destabilisere verden til deres egen fordel».

Forrige artikkelDen internasjonale domstolen: Israels okkupasjon er illegal
Neste artikkelNy FHI-studie om munnbind viser ikke det pressen og COVID-hysterikere hevder