Hjem Internasjonalt

Israel skal bruke ansiktsgjenkjenningsteknologi for å «screene» palestinere som trenger hjelp

0
Israel vil bruke ansiktsgjenkjenning i matdistribusjonen i Gaza.

Trusselen om total hungersnød ruver over hele Gaza som følge av en måneder lang blokade innført av Israel.

Fra The Cradle.

Det israelske kabinettet har godkjent en plan som innfører nye restriksjoner på distribusjon av humanitær hjelp og matforsyninger i Gaza, inkludert obligatorisk ansiktsgjenkjenning. 

«Palestinere vil komme til disse stedene, bli registrert og screenet gjennom ansiktsgjenkjenningsteknologi. De vil hente pakker til familien sin», sa NPR-journalisten Daniel Estrin. 

Israel sier at planen har som mål å hindre Hamas i å få tilgang til humanitær hjelp. Likevel siterte Estrin en israelsk tjenestemann som sa at «det faktisk er en del av en større strategi for å få palestinske sivile til å flytte samlet til et mindre, mer konsolidert område av Gaza, slik at militæret kan utvide territoriet de tar over i Gaza».

New York Times (NYT) rapporterte i mars at Israel allerede har distribuert ansiktsgjenkjenningsprogrammer i Gaza, ved hjelp av teknologi fra det private israelske selskapet Corsight, samt Google Foto. 

«Til tider markerte teknologien feilaktig sivile som etterlyste Hamas-militante», siterte avisa en anonym israelsk etterretningsoffiser. Programmet, som opprinnelig ble brukt til å søke etter israelske fanger holdt av motstandsbevegelsen, ble omgjort til et masseovervåkingsinitiativ, ifølge rapporten.

FN har fordømt den israelske planen om å gjøre bistand betinget av ansiktsgjenkjenning. UNICEF-talsmann James Elder sa at den «bryter med grunnleggende humanitære prinsipper» og er utformet for å «styrke kontrollen over livsopprettholdende gjenstander som en presstaktikk».

Tel Aviv har nylig godkjent planer om å utvide sitt folkemordsangrep på Gaza ytterligere. Siden de gjenopptok krigen i mars, har de erobret minst 50 prosent av stripens territorium og har lovet å erobre mer. Dette har falt sammen med fortsettelsen av en total israelsk blokade,  noe som har ført til at den humanitære situasjonen på stripen har forverret seg raskt.

FN har advart om en truende hungersnød over hele stripen.

Torsdag gjentok USAs president Donald Trump sine krav om at Washington skal ta kontroll over Gaza.

Trump uttalte seg fra Qatar og sa at han ville støtte direkte amerikansk involvering i Gaza, og foreslo at USA «tar» det beleirede territoriet og forvandler det til det han kalte en «frihetssone».

«Jeg har konsepter for Gaza … Jeg ville vært stolt om USA tok det, gjorde det til en frihetssone», sa Trump.

Medisinske kilder fortalte Al Jazeera 15. mai at minst 103 palestinere har blitt drept av israelske luftangrep på Gaza siden daggry.

Sosiale medier har blitt oversvømmet med videoer og bilder av skadde, inkludert barn, som ankommer sykehus. 

Tidlig torsdag morgen ble den palestinske journalisten Hassan Samour drept i et angrep på hjemmet sitt, noe som gjør ham til den 216. journalisten som er drept av Israel siden krigen begynte, ifølge Gazas myndigheters mediekontor. Den kjente palestinske journalisten Hassan Aslih ble drept bare to dager tidligere i et angrep på Nasser-sykehuset i Khan Yunis, hvor han kom seg etter sår han pådro seg under et israelsk angrep på et medietelt forrige måned.  

Helsedepartementet i Gaza kunngjorde torsdag at det europeiske sykehuset i Khan Yunis nå er helt ute av drift etter de massive angrepene som nylig ble utført av det israelske luftforsvaret. 

Spesialiserte tjenester, inkludert nevrokirurgi, brystkirurgi, kardiologi og oftalmologi, er suspendert, sa departementet, og la til at sykehusets stenging også har avskåret kreftpasienter fra tilgang til livreddende behandlingsprotokoller.

Israel iverksatte en rekke kraftige angrep i nærheten av Det europeiske sykehuset 13. mai, og drepte minst 28 mennesker. 

Israelske medier sa at dusinvis av bunkersprengningsvåpen ble brukt til å ødelegge et underjordisk kompleks som tilhørte den palestinske motstandsbevegelsen, og at Mohammad Sinwar – bror til den avdøde Hamas-lederen Yahya Sinwar – ble myrdet i angrepet. Drapet hans er ennå ikke bekreftet. 

Forrige artikkelEt blodets språk har grepet vår verden
Neste artikkelDet digitale Gulag: konspirasjonsspørsmålet
skribent
Skribent er en betegnelse vi bruker i databasen på alle som ikke er registrert der som forfattere. I de aller fleste tilfelle vil du finne forfatterens navn i artikkelen.