
Amerikanske medier framhever at Washingtons etterretningstjenester ikke har blitt utsatt for slike angrep gjennom hele CIAs historie.
Av Nyhetsredaksjonen i The Cradle, 26. august 2026.
Iran «påførte amerikanske etterretningsfasiliteter over hele regionen milliarder av dollar» i «enestående skade» gjennom sine mange bølger av gjengjeldelsesangrep som ble lansert som svar på Washingtons og Tel Avivs krig mot dem, rapporterte NBC News eksklusivt 25. august.
«Iranske missil- og droneangrep har påført amerikanske etterretningsposter og overvåkingsutstyr i [regionen] mer omfattende skader enn noen ødeleggelse [amerikanske] etterretningsbyråer har blitt utsatt for», og skadene vil «koste milliarder av dollar å reparere», heter det i rapporten, som siterer fire kilder.
De iranske angrepene skadet bygninger og etterretningsutstyr som brukes av CIA og andre amerikanske etterretningstjenester, ifølge kilder sitert av NBC News. De oppga imidlertid ikke et nøyaktig tall for tapene.
Rapporten fremhever hvordan angrepene var «enestående», gitt at siden CIAs etablering i 1947 har det ikke vært noen kjente tilfeller der de har blitt utsatt for så gjentatte luftangrep på sine anlegg og utstyr, slik det har skjedd i denne krigen mot Iran.
Andre nyere vestlige rapporter har fremhevet store skader påført amerikanske militærbaser i Jordan og Gulfen.
En ny Axios- rapport, som ble offentliggjort tidlig onsdag, sa at USAs utenriksminister Marco Rubio fortalte sine utenlandske kolleger at Washington – «foreløpig» – ikke vil utføre nye angrep mot Iran, og i stedet vil fokusere på økonomisk krigføring og «andre former for press».
USAs president Donald Trump gjenopptok nylig den brutale bombingen av Iran i flere uker. Angrepene i juli ble møtt med ødeleggende gjengjeldelsesoperasjoner fra Teheran, som påførte store tap på USAs baser og betydelige tap blant amerikanske tropper.
Den amerikanske presidenten satte valgkampen på pause og hevdet at meklerne ba om deeskalering.
Amerikanske medier rapporterte den gang at pausen kom etter at militæret informerte Trump om at Washingtons angrep ikke var effektive nok.
oss 150 kroner!


