
Folkemordet på Gaza fortsetter, og Israel stjeler land på Vestbredden. Dette kan de gjøre fordi verdens øyne er rettet mot USA sitt aggressive kanonbåtdiplomati og media sin fokus på Mossad-agenten Epstein sin korrespondanse.
Israel erkjenner 71 tusen drepte palestinerne i Gaza. Nå blir dette de offisielle tallene på drepte i den vel to år lange krigen, men folkemordet på Gaza fortsetter med bombing og utsulting tross Trumps fredsplan. 71 000 drepte bygger bare på de personene som er brakt til sykehus etter israelsk angrep. De som dør av sult og sykdom er ikke tatt med selv om det er en konsekvens av Israels krig, okkupasjon og beleiring. Det groveste er at de som enda ligger i ruinene, er ikke telt. Det ligger mange i ruinene, ingen har oversikt. Gazakrigen har tatt livet av mer enn 100 000 Palestinere.
Likevel er 71 000 drepte mennesker mange. Det er omtrent så mange det bor i vårt område. For i kommunene Sortland, Kvæfjord, Harstad, Lødingen, Tjeldsund, Evenes og Narvik bor det til sammen 61 000 mennesker. Israel innrømmer at 85 % av de drepte er sivile, og de fleste sivile er barn. Det er altså anerkjent at det er drept like mange barn i Gaza som det er innbyggere i våre kommuner. Dette er grusomt.
De ansvarlige er Israel og USA med støtte fra mange europeiske politikere. Noen av dem tjener gode penger på våpenaksjer. Vesten har mistet mye av sin industri. Den eneste industrien Vesten har beskyttet mot utflagging er våpenindustrien.
Produksjonskapitalen har gått tilbake til fordel for finanskapitalen, men den skaper ikke verdier. Våpenindustrien er egentlig til for å ødelegge verdier. Avindustrialiseringa rammer også dollarens posisjon i verden. Gullprisene er et uttrykk for at verden har mistet trua på dollaren som nå faller i kurs. Den USA-ledede verdensordninga er i ferd med å smuldre opp.
Det USA har igjen er militærmakt og våpenindustri. Så har vi nå fått militarisert diplomatiet. Vi ser det spesielt i Midtøsten og er mye av forklaringa på palestinernes lidelser. USA-imperialismen har ødelagt Libanon, Afghanistan, Irak, Syria og flere andre land. Nå truer de Iran. Her i nord er det mest verbale trusler ennå. Bruker de Midtøsten til å skremme Europa og resten av verden? Vi ser en opptakt som er meget lik den de har brukt tidligere.
Angår det palestinerne? Ja selvfølgelig. Angrep på Iran setter hele Midtøsten i brann. Det er hverken kurderne eller palestinerne tjent med. Deres interesser vil da bli overkjørt og ingen vil ha oppmerksomhet og omsyn til dem når redsel for en 3. verdenskrig står for døren.
USA er ute etter kaos for å få kontroll med olja, eventuelt bare for å få billig olje. Israel vil nytte sjansen til å lage Stor-Israel. Nå har Israel også gått løs på Vestbredden. Palestinerne må dokumentere eierskap, ellers blir jorda konfiskert. Dokumentasjonen må tilfredsstille israelske krav som er umulig å innfri. Med trakassering, tilfeldige drap og arrestasjoner blir palestinerne fordrevet av Israel. Dette viser at Israel ikke er noe demokrati, men en apartheidstat som også begår folkemord for å skape et Stor-Israel.
Frode Bygdnes
Styremedlem Palestinakomiteen Midtre Hålogaland
Harstad, den 17/2 – 2026
oss 150 kroner!


