
I dag kunne vi lese i VG det jeg – og mange andre – har vært klar over i flere år:

At skipsreder Morits Skaugen ble presset til å selge sin leilighet i bygården kjent som Sverreslottet, rett ved Solli plass i Oslo, til langt under markedsverdi. Han ble presset direkte av Jeffrey Epstein og av ekteparet Mona Juul og Terje Rød-Larsen.
Også din partikollega Børge Brende hadde en rolle i utpressings-prosessen.
Leiligheten det er snakk om ble tidligere leid av Mona Juul og Terje Rød-Larsen. Da du fylte 40 år i 2016, var det nettopp i denne leiligheten at feiringen din fant sted.
Du har i en årrekke hatt et nært vennskap med Mona Juul. Dette gjør det umulig å se utnevnelsen av henne til et av Norges mest sentrale utenrikspolitiske verv løsrevet fra de relasjonene som allerede eksisterte.

For i 2018, mens du var utenriksminister, utnevnte du Mona Juul til Norges FN-ambassadør. Ifølge opplysninger som jeg er kjent med, skal det ikke ha vært andre reelle kandidater til stillingen.
I går uttalte din partikollega Peter Frølich i NRKs Debatten at folk har rett til å være rasende over det som nå kommer frem. Selvsagt har folk all rett på å være rasende.
På denne bakgrunn stiller jeg deg følgende spørsmål:
1. Hvordan vurderte du din egen habilitet i utnevnelsen av Mona Juul til et av Norges mest sentrale utenrikspolitiske verv som FN-ambassadør?
2. Hvorfor var det ingen reell konkurranse om stillingen som FN-ambassadør?
3. Var du kjent med forholdene rundt leiligheten i Sverreslottet, inkludert opplysninger om press mot Morits Skaugen?
Svar forventes uten unødig opphold.
6.2.26
Marius Reikerås




oss 150 kroner!


