
Dette er 242. del av min ‘krigsdagbok’, som er basert på daglige notater om utviklingen av krigen i Ukraina etter Russlands invasjon 24. februar 2022. Samt om relaterte forhold.

4. september
Russofobi, som når Erna Solberg og Ine Eriksen Søreide tror at det kun kan ha vært russere som angrep nettsidene til Høyre.
Seinere samme dag:
«26 av 35 land i en ‘koalisjon av villige’ har forpliktet seg til å sende styrker for å sikre en eventuell våpenhvile i Ukraina» – NRK.
Dette betyr at minst 6 av de 32 NATO-landene ikke vil være med (kun få land nevnes).
Forrige gang det fantes en slik mulighet (Minsk-avtalene av 2014 og 2015) brukte NATO og Kiev den til å ruste opp til fortsatt krig mot Russland. Det er all grunn til å tro at de vil bruke en eventuell ny våpenhvile på samme måte, noe som faktisk bekreftes seinere i artikkelen: «Ukraina og USA understreker i tillegg viktigheten av økonomiske sanksjoner for å svekke Russlands krigsevne (…) De 26 landene har forpliktet seg til å være til stede med styrker på bakken, i lufta eller til havs».
Styrkene skal ikke plasseres ved fronten (likevel kan de bli mål for Russland). Dette er derfor en en plan som går ut på å sikre kortere forsyningslinjer av våpen og soldater fra «de villige» NATO-landene til regimet.
«Russland har en liste med absolutte krav for fred, som de tviholder på», sier NATO-kringkasteren, anklagende.
Som om ikke NATO også tviholder på krav, som at Ukraina skal bli med i NATO og som at de skal fortsette å væpne Zelensky-regimet.
https://www.nrk.no/urix/26-land-forplikter-seg-til-a-sende-sikkerhetsstyrker-til-ukraina-1.17554963
5. september:
Skuffende, men ikke overraskende om AI-tjenester, rettere sagt Grok, som er AI-tjenesten til X. Facebook venn skrev nylig at han hadde spurt Grok om status for situasjonen i Ukraina. Grok svarte:
«Situasjonen er dynamisk, og nyheter kan endre seg raskt. For de mest oppdaterte detaljene anbefales det å følge pålitelige kilder som NRK, VG eller internasjonale nyhetsbyråer som Reuters».
Grok mener altså at vi skal bruke de mediene som jugde oss inn i både denne og tidligere kriger og som fortsetter å juge for å holde krigsmoralen oppe også i det norske folk, samt på Stortinget og i regjeringen.
Seinere samme dag:
7 opposisjonspolitikere har dødd med kort mellomrom i Tyskland. Hvis det hadde skjedd i Russland ville norske medier og politikere ha gitt Putin skylda. Nå som det har skjedd i Tyskland sier de ikke noe. https://www.rt.com/news/624145-opposition-candidates-die-elections-german/
Seinere samme dag:
Trump planlegger å omdøpe Forsvarsdepartementet til Krigsdepartementet – navnet det hadde fra 1789 til 1945.
Det ironiske er at USA aldri har vært mer krigersk enn de siste 80 årene, mens departementet har gått under navnet Forsvarsdepartementet. Navneskiftet bør derfor bety at USA blir mindre krigersk fra og med nå, vel og merke hvis Trump får gjennomslag for navnebyttet.
Den som lever får se.
6. september
Erna Solberg sier det er Russlands krigføring som er årsaken til de høye strømprisene i Norge. Det er hun forøvrig ikke aleine om i dette NATO-indoktrinerte landet, hvor politikerne er aller mest hjernevaska. Men i så fall må Russland også ha «skylda» for de lave prisene i nordlige deler av Norge. Ikke sant, Erna?
Seinere samme dag:
VGs Hanne Skartveit er sjokkert over at folk tviler på politikeres intensjoner og sier at de har «blod på hendene», på Dagsrevyen i dag.
Skartveit viser på denne måten at hun identifiserer seg med og synes synd på politikerne, som mediene egentlig skal holde en kritisk avstand til. Men når politikerne gjør det motsatte av det de sier er det jo grunn til å tvile på deres intensjoner. Og når de faktisk fører krig mot land som aldri har angrepet Norge, samt hjelper Israel med å begå folkemord må de også tåle å bli fortalt at de har «blod på hendene», inntil de slutter med slikt.
Skartveit skylder som vanlig på sosiale medier, slik representanter fra «redaktørstyrte» medier alltid gjør. Dette til tross for at det er de som stadig pisker opp det hatet som fører til at folk ønsker krig, nå mot Russland, tidligere mot land som Libya og Syria.
USA/NATO/Norges kriger, og «redaktørstyrte» medier, ødelegger ikke bare andre land, de skaper også vondt blod og hat mellom mennesker i Norge.
Seinere samme dag:
Putin i 2001, han forteller om at både han og Stalin (eller var det Krutsjov?) spurte om (Sovjet)Russland kunne få bli med i NATO. George Bush prøver å le det bort, åpenbart pinlig berørt.
https://www.facebook.com/HeleneTve/videos/1285491099832012
oss 150 kroner!


