
I mer enn 60 byer over hele Italia var det demonstrasjoner 22. september mot Israels folkemord i Gaza. Denne protestbevegelsen førte til en generalstreik som rammet transport, skoler og andre offentlige tjenester.
Fra før av har italienske havnearbeidere gått i spissen for en bevegelse for å blokkere militærtransport til Israel. Nå er også andre deler av fagbevegelsen kommet med.
Italienske gater og piazzaer ble fylt opp av demonstranter som hevet stemmene i et kor av solidaritet. I Roma var gatene fylt med titusenvis av mennesker, La Repubblica sa 100.000, mens i Milano var oppmøtet på samme nivå. Demonstrantene bar bannere og slagord som krevde en slutt på vold og respekt for menneskerettigheter.
Generalstreiken fikk umiddelbare konsekvenser for ulike tjenester. Offentlig transport, inkludert tog og buss, har blitt hardt påvirket, med mange turer kansellert eller forsinket.
Lokale og nasjonale myndigheter har stått overfor enorme utfordringer med å håndtere denne mobiliseringen, og forsøke å sikre at viktige tjenester forble i drift. Protestbølgen fremhevet imidlertid tydelig den sterke solidaritetsfølelsen som eksisterer i det italienske samfunnet.
Kina gir tydelig støtte til palestinerne:
oss 150 kroner!


