Hjem Internasjonalt

Møte mellom Trump og Putin kan finne sted neste uke

0
Det sies at alt er klart for et møte mellom Donald trump og Vladimir Putin. Foreløpig bare i KI-versjon. GROK

En tjenestemann i Det hvite hus har fortalt ABC News at president Trump er åpen for å holde et møte, ansikt til ansikt med Russlands president Vladimir Putin, og at det kan skje så snart som neste uke.

Nyheten kom etter at USAs utsending Steve Witkoff møtte Putin i Moskva. Tjenestemannen i Det hvite hus sa at Witkoff informerte Trump om at den russiske lederen ønsket å møte ham. Som svar sa tjenestemannen at Trump formidlet at han ville være åpen for møtet, dersom Putin også møter Ukrainas president Volodymyr Zelensky.

Ifølge The New York Times planlegger Trump å holde et møte med Putin, etterfulgt av et nytt møte med den russiske lederen, der også Zelensky vil bli inkludert. Så langt har det ikke vært noen bekreftelse fra Russland om at Putin har gått med på et møte med Zelensky.

Times-rapporten sa at Trump formidlet sine planer til europeiske ledere. Etter at Witkoff holdt tre timer med samtaler med Putin i Kreml, skrev Trump på Truth Social at det ble gjort «gode fremskritt» i møtet, og at han oppdaterte «noen av våre europeiske allierte» om situasjonen.

Mens Trump snakket positivt om samtalene, økte han også tollsatsene mot India til 50% på grunn av New Delhis import av russisk olje og sa at lignende tiltak kan iverksettes mot andre land som kjøper russisk energi. Trump hadde gitt Russland en frist til 8. august med å komme til en avtale for å avslutte krigen i Ukraina, før han sa han ville begynne å innføre «sekundære tariffer» mot Moskvas handelspartnere.

Trump har også tatt skritt for å oversvømme Ukraina med flere våpen, blant annet ved å kunngjøre en ny NATO-ordning som vil innebære at europeiske land kjøper amerikanske våpen for å sende inn i krigen. Så langt har Nederland, Sverige, Danmark og Norge lovet å kjøpe amerikansk militærutstyr for over $ 1 milliard til Ukraina.


Denne artikkelen er hentet fra Antiwar.com:

Trump-Putin Meeting Could Happen Next Week

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad

Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave.

Se også:

Forrige artikkelUkrainsk støtte til krigsinnsatsen kollapser – 69% vil ha slutt på krigen
Neste artikkelMellom 2021 og 2024: 200 milliarder i ekstra strømregning
Dave DeCamp
Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave.