
Minst tre barn har dødd av akutt underernæring de siste dagene på grunn av matmangel i hele Gaza.
Av nyhetsdesken i The Cradle.
Myndighetene i Gaza advarte 20. juli om at Gaza-stripa er «på randen av massedød» på grunn av utbredt hungersnød og sult som følge av Israels beleiring og folkemordskrig.
«Gaza er på vei mot en enestående humanitær katastrofe ettersom utryddelsen av mer enn 2,4 millioner mennesker, inkludert 1,1 millioner barn på Gazastripen, fortsetter gjennom drap og kollektiv sult», heter det i en uttalelse fra Gazas regjerings mediekontor.
«Vi står på randen av massedød på grunn av den israelske okkupasjonens stenging av alle grenseoverganger i over 140 dager, hindring av humanitær hjelp og nødhjelp, morsmelk og drivstoff fra å komme inn, fullstendig å stramme inn beleiringen, uttømming av mat og medisiner, og fortsettelsen av sultepolitikken», la den til. «Vi står overfor den største massemassakren i moderne historie».
Helsedepartementet i Gaza sa at «et enestående antall sultende borgere i alle aldre ankommer akuttmottakene i en tilstand av alvorlig utmattelse og tretthet».
«Vi advarer om at hundrevis av dem hvis kropper har visnet nå står overfor den sikre døden av sult, ettersom deres fysiske styrke ikke lenger kan holde dem oppe», fortsatte departementet.
Til tross for at EU nylig annonserte en avtale med Israel om å utvide strømmen av bistand til den beleirede stripen, er mengdene som kommer inn i Gaza ikke i nærheten av det som kreves.
FN har blitt forbigått på grunn av innføringen av den amerikansk-israelske Gaza Humanitarian Foundation (GHF), et dødelig fordrivelsesprogram innrammet som et humanitært initiativ.
Over 51 palestinske hjelpesøkere ble skutt og drept av israelske styrker ved GHF og andre hjelpesteder i Gaza den 20. juli. Dette bringer antallet sultende sivile drept mens de mottok hjelp opp i over 900 siden starten av det amerikansk-israelske programmet i mai.
I løpet av de siste 48 timene har tre palestinske barn dødd av underernæring på grunn av det enestående nivået av hungersnød over hele Gaza.
Ifølge Helsedepartementet har minst 71 barn på Gazastripen dødd på grunn av sult og underernæring siden starten av Israels folkemordskrig.
Bare tre hjelpebiler fra Verdens helseorganisasjon (WHO) med medisiner skal etter planen inn i Gaza søndag.
Tusenvis av hjelpebiler står fortsatt fast utenfor grensen til Gaza.
UNRWA sa i en uttalelse 19. juli at de «har nok mat til hele befolkningen i Gaza i over tre måneder liggende på lager – inkludert dette i Al Arish, Egypt – og venter på at det skal sendes inn».
«Forsyningene er tilgjengelige. Systemene er på plass. Åpne portene, opphev beleiringen, la UNRWA gjøre jobben sin og hjelp mennesker i nød, blant dem én million barn», la de til.
Penger har liten verdi for mange i Gaza, hvor markedene enten er helt tomme eller uoverkommelige, noe som gjør at innbyggerne ikke klarer å finne mat til tross for skyhøye priser.
Denne artikkelen ble publisert av The Cradle.
I går kl. 22:58 KRIG OG KONFLIKT I MIDTØSTEN Gaza:
18 palestinere skal ha sultet i hjel på ett døgn – titusenvis trenger akutt behandling FN advarer om økende underernæring på Gazastripen. Ifølge palestinske helsemyndigheter døde 18 personer av sult det siste døgnet. Sivilforsvaret melder om økning i spedbarnsdødsfall grunnet alvorlig underernæring. Det finnes nok mat til å brødfø befolkningen, men hjelpen slipper ikke inn, ifølge FN. (NTB)
oss 150 kroner!


