«Ekstra grusomt»: Trump-administrator avslutter jobbprogram for eldre

0
Arbeidsminister i USA, Lori Chavez-DeRemer, under høring i Kongressen.

«Mange av deltakerne våre lever på kanten av fattigdom», sa lederen for en organisasjon som ble berørt av avslutningen av Senior Community Service Employment Program.

Av Jake Johnson.

Common Dreams, 20. juli 2025.

Trump-administrasjonen har angivelig avsluttet arbeidsdepartementets eneste program for jobbopplæring for seniorer med lav inntekt, en beslutning som kom da eldre amerikanere forberedte seg på nye krav til å rapportere eget arbeid, i henhold til den republikanske budsjettloven som ble vedtatt tidligere denne måneden.

Bloomberg Law rapporterte fredag at arbeidsdepartementet «i det stille avsluttet» sitt Senior Community Service Employment Program (SCSEP), som hjalp amerikanere med lav inntekt i alderen 55 år eller eldre, med å finne deltidsarbeid eller jobbtrening hos ideelle organisasjoner og offentlige etater. Programmet, beskrevet som en bro til heltidsarbeid, betjente titusenvis av mennesker over hele landet.

Grupper som mottok finansiering under SCSEP, som National Council on Aging and Goodwill Industries, «sier at programmet sluttet å gi dem penger etter 30. juni», ifølge Bloomberg Law, som rapporterte at Arbeidsdepartementet «ikke har gjort tilgjengelig de omtrent 300 millioner dollarene som er satt av til nasjonale tilskuddsmottakere».

Just piling up the bad news today…Our nationwide job training program for low-income seniors has had bipartisan support for decades.It's extra cruel to end it right on the heels of new work requirements to access Medicaid and food assistance.

Alt U.S. Department of Labor (@alt-dol.altgov.info) 2025-07-18T14:15:46.907Z

Trumps Hvite hus har foreslått å nullstille finansiering for SCSEP i sin budsjettforespørsel for budsjettåret 2026, og sverter programmet som «øremerking til venstreorienterte, DEI-promoterende enheter».

(DEI er en forkortelse for Diversity, Equity, and Inclusion og refererer til et begrepsapparat som brukes for å fremme blant annet likestilling på arbeidsplassen. På norsk brukes ofte begrepene mangfold, likeverd og inkludering.)

I et brev den 17. juli, til arbeidsminister Lori Chavez-DeRemer og Office of Management and Budget Director Russell Vought, advarte en gruppe demokratiske lovgivere, ledet av kongressrepresentant Judy Chu (D-California), om at tilbakeholdelsen av SCSEP-midler allerede har hatt «ødeleggende konsekvenser», og pekte på at mottakerne av programtilskudd i flere delstater har blitt tvunget til å permittere tusenvis av seniorer med lav inntekt.

Clayton Fong, president og administrerende direktør for National Asian Pacific Center on Aging, sa tidligere denne måneden at forsinkelsen av finansieringen, «ikke bare er et byråkratisk spørsmål – det er en krise for titusenvis av eldre voksne som er avhengige av SCSEP for å overleve».

«Mange av deltakerne våre lever på kanten av fattigdom», sa Fong. «SCSEP gir dem formål, verdighet og muligheten til å sette mat på bordet. Jo lenger denne forsinkelsen fortsetter, jo dypere er skaden».

Bloomberg Law bemerket at virkningen av å avslutte SCSEP «kan være spesielt alvorlig for de tusenvis av deltakere som må finne arbeid eller frivillige timer for å beholde dekningen i sin offentlige helseforsikring».

«Grusomheten er poenget»skrev USAs tidligere arbeidsminister Robert Reich på sosiale medier, som svar på Bloomberg Laws rapportering.

Millioner av eldre amerikanere får helsedekning gjennom Medicaid. AARP Public Policy Institute har anslått at 9 millioner Medicaid-mottakere mellom 50 og 64 år, vil være underlagt det republikanske Trump-budsjettets arbeidskrav, som krever at visse påmeldte engasjerer seg i arbeid, jobbtrening eller andre kvalifiserende aktiviteter i minst 80 timer per måned – eller miste dekningen.

Vedtakene er satt til å tre i kraft sent neste år, etter midtveisvalget i 2026.

Den republikanske loven utvider også arbeidskravene for mottakere av føderal ernæringshjelp, og hever aldersgrensen for vedtakene fra 55 til 64 år. Millioner av eldre voksne er registrert i Supplemental Nutrition Assistance Program over hele landet.

«Vi mener at alle amerikanere fortjener å eldes med verdighet – og det krever rimelig tilgang til det grunnleggende i livet, som mat og helsetjenester», sa Ramsey Alwin, president og administrerende direktør for National Council on Aging, tidligere denne måneden, etter at republikanerne presset budsjettiltaket gjennom Kongressen. «Denne handlingen vil sette tilgang til et verdig liv ytterligere utenfor rekkevidde, for millioner av eldre amerikanere i nød».


Denne artikkelen er hentet fra Common Dreams:

‘Extra Cruel’: Trump Admin Ends Job Program for Seniors as Work Requirements Loom

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad

Se også:

Forrige artikkelNATO-ekspansjon – den grunnleggende årsaken til krigen i Ukraina
Neste artikkel– Offentligheten fortjener å vite hvem som var medskyldig i Epsteins avskyelige forbrytelser
skribent
Skribent er en betegnelse vi bruker i databasen på alle som ikke er registrert der som forfattere. I de aller fleste tilfelle vil du finne forfatterens navn i artikkelen.