
Den undersjøiske vulkanen Hunga Tonga-Hunga Ha’apai hadde et voldsomt utbrudd 15. januar 2022. Det økte mengden vanndamp i atmosfæren med ca. 10% i ett smell, bokstavelig talt. Vanndamp er den aller viktigste drivhusgassen og mange forskere mener at dette vulkanutbruddet er den viktigste forklaringa på temperaturøkningene i 2023 og 2024.
I Geophysical Reseach Letters heter det i artikkelen The Hunga Tonga-Hunga Ha’apai Hydration of the Stratosphere:
Vi anslår at massen av H2O injisert i stratosfæren er 146 ± 5 Tg, eller ∼ 10% av stratosfærisk belastning. Det kan ta flere år før H2O-flommen forsvinner. Dette utbruddet kan påvirke klimaet ikke gjennom overflateavkjøling på grunn av sulfataerosoler, men snarere gjennom overflateoppvarmingen for stratosfæren.
Det voldsomme Hunga Tonga-Hunga Ha’apai-utbruddet 15. januar 2022 injiserte ikke bare aske i stratosfæren, men også store mengder vanndamp, og slo alle rekorder for direkte injeksjon av vanndamp, av en vulkan eller på annen måte. Dette er ikke overraskende siden Hunga Tonga-Hunga Ha’apai-calderaen tidligere lå 150 m under havoverflaten. Den massive eksplosjonen injiserte vanndamp opp til høyder på 53 km. Ved å bruke målinger fra Microwave Limb Sounder på NASAs Aura-satellitt, anslår vi at overflødig vanndamp tilsvarer rundt 10% av mengden vanndamp som vanligvis befinner seg i stratosfæren. I motsetning til tidligere sterke utbrudd, kan denne hendelsen ikke avkjøle overflaten, men den kan potensielt varme overflaten på grunn av overflødig vanndamp.
(Tg = Teragram er en SI-enhet for måling av masse. Symbolet for teragram er Tg. Et teragram er lik 1012 gram, en billion gram.)
Denne grafen viser endringer av mengden vanndamp i atmosfæren:

Disse kartene følger effekten av vulkanutbruddet:

Effekten av denne oppvarminga er nå over og de siste målingene viser at trenden nå er avkjøling:

Vi har skrevet om dette utbruddet tidligere:
oss 150 kroner!


