Hjem Ukategorisert

Slovakias Robert Fico: Vi kan kutte strømforsyninga til Ukraina

0
Slovakias statsminister Robert Fico.

Den slovakiske statsministeren Robert Fico truet med å kutte strømforsyninga til Ukraina hvis Kiev slutter å transportere russisk gass til Sentral-Europa.

«Etter 1. januar vil vi vurdere situasjonen og potensielle gjensidige tiltak mot Ukraina», sa Fico i en video som ble lagt ut på Facebook fredag ​​kveld. «Hvis det er nødvendig, vil vi slutte å levere strøm som Ukraina trenger akutt under nettverksbrudd».

Russisk gass som strømmer gjennom Ukraina til Europa vil stoppe på slutten av året når den nåværende avtalen utløper dersom et alternativ ikke kan bli funnet. Slovakia er en av de største gjenværende kjøperne og har økt presset på Ukraina for å finne en løsning.

Fico truet med gjengjeldelse hvis Volodymyr Zelensky ikke gir ham det han vil ha, og kommentarene på fredag ​​er hans sterkeste advarsel til nå.

Forrige artikkelUSA-tjenestemenn: Ukraina vil bli nødt til å trekke seg ut av Kursk
Neste artikkelDa Kjell Magne Bondevik reddet 80 millioner afrikanere fra sultedøden