Den tredje verdenskrigen blusser opp i Syria

0
Islamistiske jihadister på offensiven mot Syrias nest største by, Aleppo.

De færreste hadde ventet at terrorister i Syria skulle sette igang et slikt voldsomt angrep på Aleppo som vi har sett de siste dagene. Men tenker man nøyere etter, så er det en logikk i det. USA og Israel fører krig for å holde kontrollen over Midtøsten. Deres hardeste motstandere der er Syria, Iran og Russland.

Etter at Israel ikke lyktes i å knekke Hezbollah er Syria et opplagt neste mål. Syria er «hjertet i motstandsfronten». At USA og Israel har støttet terroristene i Syria i deres krig mot den syriske regjeringa vet alle som har fulgt litt med i timen.

Og typisk nok deltar også fascister fra Ukraina i krigen på terroristenes side.

Bashar al Assad sa i 2023:

«Den tredje verdenskrigen er allerede i gang, men den er annerledes i form… kriger beveger seg mot proxy-kriger. Zelensky fører krig på vegne av Vesten med sin nazistiske hær. På samme måte er terrorister hærer som opptrer på vegne av Vesten i Syria og andre steder».

Jackson Hinkle forklarer hvorfor denne krigen kom:

Russland støtter Syria i krigen mot jihadistene, men landet er samtidig inne i en krig på liv og død mot NATO i Ukraina, så styrken deres i Syria er trappet ned.

Syriske styrker startet et motangrep fredag. Hæren rapporterte om ødeleggelsen av dusinvis av pansrede kjøretøyer og likvidering av hundrevis av krigere i Idlib og Aleppo, inkludert det den sa var utenlandske leiesoldater.

I en uttalelse lørdag erkjente den syriske hæren framrykningen av terrorister til «mange områder av byen Aleppo», men sa at kampene fortsetter for å hindre dem i å få permanent fotfeste.

Irak støtter nå Syria mot terroristene:

Forrige artikkelDonald Trump truer BRICS-landene med straffetoll
Neste artikkelDen hemmelige opprinnelsen til den skitne krigen i Syria