
USAs forsvarsminister Jim «Mad Dog» Mattis sa til journalister i USA 27. mars 2018 at det var på nippet til å bli en militær konfrontasjon mellom USA og Russland i Syria i forrige måned. Dette skriver Voice of America.
Situasjonen oppsto ved Deir Ezzor ved Eufrat-floden der USA tar sikte på å kontrollere Syrias viktige oljefelter og det nordøstlige triangelet i landet.
Russiske styrker skal etter amerikanernes synspunkt ha kommet for nær USAs posisjoner, og det var nær ved at USA skulle slå til mot dem. VoA skriver at USA bombet og drepte 300 soldater, deriblant folk fra et russisk leiesoldatfirma, og det var nær ved at regulære russiske og amerikanske styrker kom i kamp.
Konfrontasjonen ble avverget gjennom en telefonsamtale mellom kommandantene. Både Pentagon og Kreml har forsøkt å snakke ned alvoret i denne situasjonen, men det er enda en gang klart at den ulovlige amerikanske krigføringa i Syria har brakt verden farlig nær en ny storkrig.
Den kurdiskdominerte SDF-hæren i Nordøst-Syria melder at USA er i ferd med å bygge opp en stor militærbase i nærheten av Deir Ezzor. Det var pressesekretær Mehdi Kobani i SDF som sa dette i et intervju med Sputnik Turkiye. Kobani sa:
«USA bygger en stor militærbase i den oljerike Al Omar-regionen i Deir Ezzor-provinsen. Av sikkerhetsgrunner kan vi ikke gi informasjon om størrelsen på dette anlegget. Det pågår byggearbeider i nærheten av basen og det er SDF-styrkene som sørger for sikkerheten.»
SDF er kontrollert av kurdiske YPG, og sier altså nå sjøl at de opptrer som sikkerhetsvakter for USAs imperialistiske prosjekter i Syria.