USA hevder at utplassering av fly til Grønland er ‘rutinemessig’ og ‘langtidsplanlagt’

0
En KC-135 Stratotanker venter på rullebanen ved Pituffik Space Base på Grønland i oktober 2025. (US Air Force - bilde av seniorflyger Erica Paculan).

Flyttingen av nye fly til Pituffik Space Base kommer midt i økende spenninger, ettersom Trump-administrasjonen gjentar kravene om å overta Grønland.

Av Nicholas Slayton

Task and Purpose, 19. januar 2026

North American Aerospace Defense Command (NORAD) opplyste i dag at flere fly er på vei til Pituffik rombase på Grønland. I et uvanlig trekk sa NORADs kunngjøring gjentatte ganger at oppdraget, som «vil støtte ulike lenge planlagte NORAD-aktiviteter», er en rutineoperasjon.

«Denne aktiviteten er koordinert med Kongeriket Danmark, og alle støttestyrker opererer med nødvendige diplomatiske klareringer», fortsatte uttalelsen. «Grønlands regjering er også informert om planlagte aktiviteter».

Kunngjøringen, og NORADs insistering på at dette er noe Danmark er godt klar over, kommer midt i økte spenninger rundt øya, ettersom Trump-administrasjonen fortsetter å insistere på at USA skal ta kontroll over øya. Tidligere i dag nektet president Donald Trump å utelukke å bruke militærmakt for å ta Grønland. I mellomtiden bekreftet Danmarks forsvarskommando og departement, at de ville «umiddelbart ta opp kampen» dersom dansk territorium ble invadert. Grønland er en semi-autonom del av Kongeriket Danmark. NATOs medlemsland har nylig sendt tropper til landet som et tegn på støtte til Danmark.

Task & Purpose tok kontakt med NORAD for mer informasjon om utplasseringen, inkludert hvilke typer fly og hvor mange ansatte som er involvert. En talsperson for kommandoen ønsket ikke å svare, men understreket igjen at utplasseringen er «rutine», «lenge planlagt» og noe Danmark er klar over.

Pituffik, tidligere kjent som Thule, huser omtrent 150 amerikanske soldater og overvåkes av 821st Space Group. Antallet øker når den arrangerer øvelser, og amerikanske og partnerstyrker fra NATO gjennomfører jevnlig treningsoppdrag på Grønland. Disse inkluderer Operasjon Noble Defender, hvor danske, kanadiske og amerikanske styrker deltar. Pituffik, som ligger i Grønlands nordvestlige område, opplever ekstrem kulde og måneder med mørke. Det er det amerikanske militærets nordligste utpost, og i løpet av den siste måneden har militæret lagt ut anbud på en omfattende oppgradering av rullebanene og infrastrukturen til Pituffik Space Base.

I fjor sommer flyttet Krigsdepartementet Grønland fra European Command til Northern Command. Kommandanten for Pituffik Space Base ble også sparket i vår, etter å ha skrevet en e-post som ble sett på som uenig med Trump-administrasjonens forsøk på å kontrollere Grønland.


Denne artikkelen er hentet fra Task and Purposes:

NORAD stresses aircraft deployment to Greenland is ‘routine’

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad

Nicholas Slayton er bidragsredaktør for Task & Purpose. I tillegg til å dekke siste nytt, skriver han om historie, skipsvrak og militærets jakt på uidentifiserte anomale fenomener (tidligere kjent som UFO-er).


Se også:

YouTube player
YouTube player
YouTube player

Forrige artikkelEU-parlamentet blokkerer Mercosur-avtalen
Neste artikkelPROGRAMMERT: Kreft etter «trygg og effektiv»?
skribent
Skribent er en betegnelse vi bruker i databasen på alle som ikke er registrert der som forfattere. I de aller fleste tilfelle vil du finne forfatterens navn i artikkelen.