‘Levende helvete’: B’Tselem dokumenterer systematisk tortur, voldtekt og sult av palestinere i israelske fengsler

0
Foto: APA Images

Løslatte fanger fra Gaza beskrev detaljer av torturen til den israelske menneskerettighetsgruppen. Tortur har blitt den «aksepterte normen».

Av Nyhetsdesken i The Cradle, 22. januar 2026.

Den israelske menneskerettighetsorganisasjonen B’Tselem publiserte 22. januar en ny rapport med tittelen «Living Hell», som dokumenterer tortur av palestinere i israelske sikkerhetsfengsler.

Basert på vitnemål fra løslatte fanger, dokumenterer rapporten tortur utført av fengselsvakter, soldater og personell fra Shin Bet, inkludert seksuell vold, sult, mishandling, harde levekår og forhindring av medisinsk behandling.

Den seksuelle volden inkluderte «tvungen avkledning, slag mot kjønnsorganene som forårsaket alvorlige skader, å sette hunder på fanger og tvungen anal penetrasjon med ulike gjenstander», heter det i rapporten.

Den trettifem år gamle Muhammad Abu Tawilah fra Gaza sa at under avhøret slukket soldatene sigaretter på kroppen hans, helte saltsyre på ham og brant ham med en lighter. «På grunn av brannskadene mistet jeg synet på venstre øye», sa han.

En annen fange uttalte, «I seks dager fikk jeg bare en flaskekork vann om dagen å drikke, og å spise bare én agurk og et stykke råttent brød som soldaten tråkket på før han ga det til meg. Jeg ble slått ustanselig og fikk av og til elektriske støt».

«Jeg satt på en metallstol fra morgen til kveld. Utenfor rommet var det en enorm høyttaler som spilte sanger på hebraisk med et uutholdelig volum. Trommehinnen min sprakk, og øret blødde. Det var ikke noe bad i rommet, så jeg tisset i klærne mine», la han til.

Fengslene til Israel Prison Service huser omtrent 9.000 palestinske sikkerhetsfanger. De fleste har aldri blitt stilt for retten, inkludert administrative internerte, som holdes i perioder på seks måneder som fornyes regelmessig, ofte i flere år.

Israel holder andre fengslet uten rettssak, som «ulovlige stridende», en israelsk juridisk betegnelse som ikke er anerkjent under folkeretten. Den israelske avisen Haaretz bemerket at Israel bruker denne betegnelsen for fanger bortført fra Gaza, for å unngå å gi dem de rettighetene som gis til kriminelle fanger eller krigsfanger.

Siden starten på Israels folkemord i Gaza i oktober 2023, har israelske styrker pågrepet store mengder palestinere fra Gazastripen, og hevder at de er medlemmer av Hamas.

Siden den gang har 84 palestinere dødd, inkludert én mindreårig, mens de satt fengslet. Israel fortsatte å holde tilbake likene til 80 av dem, bemerket Haaretz.

Når Israel returnerer likene til palestinere som er holdt tilbake eller drept i Gaza, er de ofte uidentifiserbare. Noen kropper har avkuttede deler, mens andre har lange sydde snitt.

«Dette har fått familier til å mistenke at vitale organer eller kroppsdeler ble tatt mens deres slektninger var i israelsk varetekt», rapporterte Middle East Eye (MEE) i desember.

Ifølge B’Tselem-rapporten regnes Rakefet-avdelingen ved Ayalon-fengselet som den verste avdelingen i fengselstjenesten. Den ligger helt under jorden, noe som gjør at innsatte ikke får dagslys.

Israel har også forbudt Det internasjonale Røde Kors (ICRC) å besøke fengsler.

Tamer Qarmut, en 41 år gammel innbygger i Beit Lahia, vitnet om at håndjernene under varetekten var festet så stramt og så lenge at de slet gjennom huden og kjøttet, helt ned til beinet.

«Det var skarp smerte hele tiden», sier han. «Da tilstanden min ble verre, tok soldatene meg til et sted hvor en kvinnelig lege behandlet meg. Det tok henne en hel dag å tømme mye infisert blod og blodpropper fra fingrene mine, med bare det mest grunnleggende medisinske utstyret. Behandlingen varte i tre dager på rad».

Yuli Novak, administrerende direktør i B’Tselem, sa at alle som går inn i nettverket av fengsler «er dømt til bevisst, alvorlig og ubønnhørlig smerte og lidelse, og fungerer de facto som en torturleir».

«Tortur av palestinske fanger, som alle blir stemplet som ‘terrorister’ av israelske medier, har blitt en akseptert norm».

Denne artikkelen er hentet fra The Cradle:

‘Living hell’: B’Tselem documents systemic torture, rape, and starvation of Palestinians in Israeli prisons

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad

Forrige artikkelMichael Parenti – den intellektuelle som nektet å være høflig mot makta
Neste artikkelNorske falne og skadede soldater fortjener mer enn politisk kynisme
Pål Steigan
Pål Steigan. f. 1949 har jobbet med journalistikk og medier det meste av sitt liv. I 1967 var han redaktør av Ungsosialisten. I 1968 var han med på å grunnlegge avisa Klassekampen. I 1970 var han med på å grunnlegge forlaget Oktober, der han også en periode var styreleder. Steigan var initiativtaker til og første redaktør av tidsskriftet Røde Fane (nå Gnist). Fra 1985 til 1999 var han leksikonredaktør i Cappelens forlag og utga blant annet Europas første leksikon på CD-rom og internettutgaven av CAPLEX i 1997. Han opprettet bloggen steigan.no og ga den seinere til selskapet Mot Dag AS som gjorde den til nettavis. Steigan var formann i AKP(m-l) 1975–84. Steigan har skrevet flere bøker, blant annet sjølbiografien En folkefiende (2013).