
Møtet i World Economic Forum viser viser verden hvordan den globalistiske politikken som WEF står for rakner i sanntid.
Et godt eksempel er Canadas statsminister Mark Carney som siterte Václav Havel og understreket at den gamle «regelbaserte verdensorden» var delvis en fiksjon som ikke lenger holder.
Havel snakket om «å leve i en løgn». «Systemets kraft kommer ikke fra sannheten, men fra alles vilje til å opptre som om det var sant. Og dets skjørhet kommer fra samme kilde: Når bare én person slutter å opptre begynner illusjonen å sprekke». (Dette er faktisk et godt poeng som våre lesere bør merke seg, red.)
«Den gamle orden kommer ikke tilbake. Det er ingen grunn til å sørge over det. Nostalgi er ikke en strategi».
«I flere tiår blomstret land som Canada under det vi kalte den regelbaserte internasjonale orden. Vi sluttet oss til dens institusjoner, vi roste dens prinsipper, vi dro nytte av dens forutsigbarhet. Og på grunn av det kunne vi føre verdibasert utenrikspolitikk under dens beskyttelse.
Vi visste at historien om den internasjonale regelbaserte orden var delvis falsk. At de sterkeste ville frita seg når det passet. At handelsregler ble håndhevet asymmetrisk. Og vi visste at folkeretten gjaldt med varierende strenghet avhengig av identiteten til den anklagede eller offeret».
«Denne fiksjonen var nyttig. Og spesielt amerikansk hegemoni bidro til å sørge for offentlige goder: åpne sjøveier, et stabilt finanssystem, kollektiv sikkerhet og støtte til rammeverk for å løse tvister. … Vi deltok i ritualene. Og vi unngikk i stor grad å påpeke gapene mellom retorikk og virkelighet.
«De mektigste forfølger sine interesser ved å bruke økonomisk integrasjon som et tvangsvåpen.» «Integrasjon har blitt kilden til vår underordning».
«Mellommaktene må handle sammen, for hvis vi ikke er med ved bordet, er vi på menyen».
«Stormaktene har foreløpig råd til å klare seg alene. De har markedsstørrelsen, den militære kapasiteten og innflytelsen til å diktere vilkår. Det har ikke mellommaktene».
«Canada står fast ved Grønland og Danmark og støtter fullt ut deres unike rett til å bestemme Grønlands framtid».
The New York Times dekket Carney’s tale omfattende, med overskrifter som «Canada’s Leader Warns of ‘Rupture’ in World Order» og «Carney Speech on U.S. ‘Rupture’ and Canada’s Survival Draws Standing Ovation». De beskrev det som en «brutal beskrivelse av slutten på Pax Americana» og hvordan Carney kalte det en «splittelse» der store makter bruker økonomi som pressmiddel.
USA-angrep på globalismen
Ikke uventet tok også USAs handelsminister et oppgjør med globalismen:
Howard Lutnick sa rett ut at «Globaliseringa har sviktet Vesten og USA. Det er en mislykket politikk». Han kritiserte WEF direkte for å ha stått for offshoring, billig arbeidskraft og utarming av nasjonale industrier. Han promoterte «America First» og sa at USA var der for å gjøre poenget klart om globaliseringens fiasko. Dette var en paneldiskusjon der han fikk sterk respons i salen.
Lutnik latterliggjorde EUs NetZero-politikk og sa at den nedla deres egen industri og gjør dem avhengige av Kina.
Ironisk nok har årets møte i Davos blitt den arenaen der plattformen til World Economic Forum avgår ved døden for åpen scene.
Eller som The Express skriver:
Davos is dying a death of irrelevance – anyone who cares about democracy should celebrate.
Den eneste som forsvarte globalismen i Davos var Kinas visestatsminister.
Zelenskij kom ikke, og samme kan det være.
oss 150 kroner!


