Krigsdagbok del 226 – 26. til 28. juli 2025

0

Dette er 226. del av min ‘krigsdagbok’, som er basert på daglige notater om utviklingen av krigen i Ukraina etter Russlands invasjon 24. februar 2022. Samt om relaterte forhold.

26. juli

«Han kan bli inhabil i behandling av saker om Ukraina». Flere gode poenger om Peter C. Frølich  (stortingsrepresentant for Høyre) av Willy Johansen, som naturligvis har rett i det han sier om inhabilitet. Men problemet er at Regjeringen og Stortinget liker at Frølich er inhabil, dvs. enig med dem. Det samme gjelder norske medier. Derfor får Frølich lov til å fortsette. https://www.facebook.com/lars.birkelund.7/posts/10161262903105952

27. juli

Israel er verre enn Taliban og IS, sier Anthony Aguilar, en tidligere oberstløytnant i amerikanske spesialstyrker til BBC: https://www.facebook.com/trita/videos/760952946837341 

28. juli

LNG-gassen til USA er minst dobbelt så dyr som Russlands gass. Likevel sier von der liar at den er billigere.

Seinere samme dag:

«Nå må Norge avslutte de ulovlige sanksjonene de innfører mot Venezuela for å blidgjøre fascistene i Det hvite hus, det venezuelanske folket har talt» – David Watsons kommentar til valget i Venezuela. https://www.facebook.com/photo?fbid=24143496532011424&set=a.550668001720942

Seinere samme dag:

Espen Barth Eide: «Verre enn helvete på jord» om situasjonen på Gaza. «Vår tids store sivilisasjonssammenbrudd» – Jonas Gahr Støre om samme til NRK i dag.

Men fortsatt vil de ikke gjøre noe mer enn å prate. Når det gjaldt Ukraina brukte de ikke mer enn fire dager på å bestemme at Norge bør levere våpen.

Jeg sier ikke at Norge eller andre bør levere våpen til Palestina. Men heller ikke til Ukraina. Det som bør gjøres som et minstetiltak er imidlertid å trekke Oljefondet ut av israelske selskaper. Men regjeringen vil ikke engang gjøre det. Oljefondet har tvert i mot økt sine investeringer i Israel siden Israel (re)startet sitt folkemord på palestinerne. Langt viktigere er likevel verdensomspennende sanksjoner og framfor alt våpenboikott av Israel.

Seinere samme dag:

Jeg har kjefta mye på Bernt Hagtvedt (bildene) tidligere. Men nå er jeg nær ved å tilgi ham alt. Han har tatt til orde for å avslutte diplomatiske forbindelser med Israel. Men det bør ikke gjøres da «Norge har en viktig stemme», sa Kai Eide på Dagsnytt 18.

Tror Eide virkelig det etter å ha sett hvordan Israel har holdt narr av Oslo-avtalen i 30 år? Jeg tror heller det er sånn at noen, som Barth Eide og Støre, syns det er viktig at akkurat de får sitte rundt bordet og føle seg viktige, samt å få ‘leke med de store gutta’.

Jeg kan ikke se at Norges ‘diplomati’ i forhold til Israel er annet enn forstyrrende og forsinkende, jamfør de 30 årene som har gått etter Oslo-avtalen. Ved å boikotte Israel vil dessuten USAs ansvar for folkemordet bli tydeliggjort.

Tostatsløsningen er det knapt mulig å tro på lenger. Fred og Rettferdighet (FOR) er forøvrig det eneste partiet i Norge som går inn for enstatsløsningen, dvs at Palestina + Israel blir EN stat med like rettigheter for alle innenfor den staten.

Mvh Lars Birkelund – førstekandidat for FOR i Innlandet.


Tidligere utgaver se her: @Krigsdagbok

Forrige artikkelTrump erter India, men er en keiser uten klær
Neste artikkelNorge og folkemordsøkonomien
Lars Birkelund
Foto: Elin Terese Osjord