
Det USA-støttede somaliske militæret har «smeltet» i møte med en al-Shabaab-offensiv i det sørlige og sentrale Somalia, til tross for at de har mottatt milliarder av dollar i internasjonal støtte gjennom årene, har AFP rapportert.

Av Dave DeCamp.
Antiwar.com, 23. juli 2025.
Med henvisning til data fra tenketanken Sahan Research, sa rapporten at i sin motoffensiv i år, har al-Shabaab gjenvunnet 90% av territoriet den mistet de siste årene. Den Mogadishu-baserte regjeringen hadde suksess i en offensiv i 2022 og 2023, fordi den var avhengig av lokale klanmilitser for å kjempe mange av kampene, men president Hassan Sheikh Mohamud har siden mistet støtten fra noen av disse gruppene.
«Mobiliseringen gikk bra da presidenten kom fra Mogadishu for å starte den første fasen av offensiven (i 2022). Alle var sterkt involvert i kampene … å hjelpe den nasjonale hæren», sa Mohamed Hassan, et lokalt militsmedlem i Somalias sentrale Hiraan-region, til AFP.
«Det er ikke lenger det samme fordi ledelsen ikke lenger er involvert, og det ser ut til å være desorganisering i hvordan samfunnsmilitsene mobiliseres», la Hassan til. Rashid Abdi fra Sahan Research sa at president Mohamud var «ekstremt udugelig til å jobbe med klanene».
En årsak til at Mohamud har mistet støtte fra mange klaner, er på grunn av hans press for å holde Somalias første «én mann, én stemme»-valg, som vil være et brudd med Somalias klansystem, der klanens eldste og delegater velger lovgivere. En vestlig diplomat som uttalte seg til AFP, advarte om at et forsøk på å avholde et valg med allmenn stemmerett, ville føre til bombing av valglokaler, selv i Mogadishu.
Mohamuds fremstøt for allmenn stemmerett, forsøk på å utvide presidentens makt og hans endringer i Somalias grunnlov har ført til at to regioner, den sørlige delstaten Jubaland og Puntland i nordøst, har forlatt det føderale systemet. På toppen av krigen med al-Shabaab, har den USA-støttede regjeringen også vært i sammenstøt med Jubaland-styrker. En skuddveksling denne uken mellom de to sidene nær grensen, mellom Somalia og Kenya, etterlot 10 mennesker døde.

Mohamuds kritikere sier at han har vært for fokusert på politiske spørsmål, i stedet for den militære siden av saken, noe som har ført til tapene mot al-Shabaab. USA har opprettholdt sin militære støtte til Mohamuds regjering og har fortsatt å rette luftangrep mot al-Shabaab, men den vestlige diplomaten som snakket med AFP, sa at Mogadishus internasjonale støttespillere er frustrerte.
Diplomaten pekte på det faktum at etter at Den afrikanske unions militære oppdrag i Somalia ble avsluttet i fjor, måtte et nytt oppdrag opprettes, kjent som AUSSOM, fordi det somaliske militæret ikke var klar til å overta. «Det er en enorm mengde tretthet hos donorene. Folk spør: ‘Hva har vi kjøpt de siste 10 årene?’ «Å se hæren stikke av og måtte opprette AUSSOM var vanskelig for folk», sa diplomaten.
Rapporten sa at givere, spesielt USA, var motvillige til å fortsette å finansiere Den afrikanske unions oppdrag. Ifølge AFP har USA og EU pøst inn over 7 milliarder dollar i militærrelaterte utgifter i Somalia siden 2007, hovedsakelig gjennom Den afrikanske unions oppdrag. Den spesielle USA-støttede militærenheten innen den somaliske hæren, kjent som Danab, har også slitt mot al-Shabaab. Abdi sa at Danab var flinke til å drepe militante, men ikke til å holde territorium.
USA har bombet Somalia i rekordtempo i år, selv om mange av luftangrepene har vært rettet mot den lille ISIS-avdelingen, en avlegger av al-Shabaab, i Puntland, der USA støtter lokale styrker. De siste amerikanske luftangrepene mot al-Shabaab fant sted fra 27. juni til 30. juni, til støtte for et stort slag som regjeringen hevdet drepte 50 al-Shabaab-militante. USAs Afrika-kommando fortalte Antiwar.com 15.juli, at den har utført minst 51 luftangrep i Somalia så langt i år.
Rapporter har antydet at USA i det minste har vurdert å trekke sin støtte til den somaliske regjeringen og gå ut av konflikten med al-Shabaab. 10. april rapporterte New York Times at tjenestemenn i utenriksdepartementet foreslo å stenge den amerikanske ambassaden i Mogadishu og evakuere det meste av amerikansk personell på grunn av trusselen fra al-Shabaab-offensiven. Men andre embetsrepresentanter, deriblant Sebastian Gorka, den øverste embetsrepresentanten for kontraterrorisme i Det nasjonale sikkerhetsrådet, oppfordret USA til å eskalere i Somalia og fordoble sin politikk for å støtte regjeringen, og de ser ut til å ha vunnet den interne debatten.
Denne artikkelen er hentet fra Antiwar.com:
US-Backed Somali Army ‘Melts’ in Face of al-Shabaab Offensive Despite Billions in International Support
Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad
Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave.
oss 150 kroner!


