Israel kalte angrep på Iran «rødt bryllup» med henvisning til Game of Thrones

0
Israel kalte sitt angrep på Iran for "Red Wedding" etter en episode i Gamne of Thrones. KI-generert illustrasjon.

Israel kalte sitt første angrep på Iran «rødt bryllup», med henvisning til en Game of Thrones massakre som baserte seg på bedrag.

Av Dave DeCamp.

Antiwar.com, 30. juni 2025.

Ifølge The Wall Street Journal ga Israel kodenavnet «Red Wedding»– rødt bryllup, til sitt første angrep på Iran, som drepte høytstående militære ledere. «Red Wedding» er en henvisning til en grusom massakre fra bokserien «Game of Thrones», som ble tilpasset til TV-serie på HBO.

I Red Wedding-scenen myrder den ene familien medlemmene i den andre, inkludert en gravid kvinne, under en bryllupsfest, et overraskelsesangrep som er avhengig av svik og bedrag. Israels angrep var også avhengig av bedrag, da de brukte atomsamtalene mellom USA og Iran som dekke, for å overrumple Teheran.

Det israelske angrepet ble lansert fredag 13.juni, to dager før USA og Iran skulle holde en ny runde med atomforhandlinger. Ifølge Journal-rapporten involverte en del av knepet israelske tjenestemenn som lekket historier til media, om en splittelse mellom president Trump og Israels statsminister Benjamin Netanyahu, om muligheten for at Israel skulle angripe Iran.

Trump og Netanyahu hadde en telefonsamtale mandag 9.juni, dagen Journal-rapporten sa at Israel hadde bestemt seg for å starte angrepet 13. juni. Axios-reporteren Barak Ravid, en tidligere etterretningsoffiser i IDF, rapporterte dagen etter samtalen, at en israelsk tjenestemann og en amerikansk tjenestemann fortalte ham at Trump uttrykte til Netanyahu, at han trodde han kunne oppnå en atomavtale med Iran og motsatte seg militæraksjon på den tiden.

Ifølge Journal sa Trump til journalister på dagen for angrepene, at USA og Iran var «ganske nær en avtale» og at han ikke ville at israelerne «skulle gå inn», og israelske embetsrepresentanter fortalte journalister at de ville vente å se på resultatene av neste runde av atomforhandlingene mellom USA og Iran, før de angrep.

Journal-rapporten sier: «Nøkkelen til bedraget, sa en sikkerhetsrepresentant som var kjent med planleggingen av operasjonen, var ideen som var implantert i iranernes sinn, om at Israel ikke ville slå til uten USAs godkjennelse og deltakelse. Så lenge USA ikke mobiliserte sine styrker og var engasjert i forhandlinger, kunne Israel true med å angripe og til og med mobilisere sine tropper helt åpent for Iran, uten å avsløre overraskelsesmomentet».

Timer før Israels bombekampanje startet, skrev Trump på Truth Social at han fortsatt var forpliktet til en diplomatisk løsning med Iran. Journal-rapporten sa at israelske krigsfly allerede tok av da han kom med innlegget.

Da israelske fly var på vei til Iran, begynte høytstående iranske tjenestemenn i luftvåpenet å mobilisere og endte opp med å samle seg på samme sted, hvor de ble truffet av israelske missiler. Overraskelsesangrepet på Irans militære ledere drepte flere høytstående tjenestemenn, inkludert Mohammad Bagheri, stabssjefen for de iranske væpnede styrkene, og Hossein Salami, sjefen for Irans islamske revolusjonsgarde.

I sine første angrep på Iran avfyrte israelske krigsfly også missiler inn i hjemmene til iranske atomforskere, og den delen av angrepet ble kalt «Operasjon Narnia», en referanse til C.S. Lewis-serien, fordi planleggerne i utgangspunktet trodde det var en «fantasi»-operasjon. Israel traff også iransk luftforsvar med droner skutt opp fra inne i landet, og Journal-rapporten sa at suksessen til det første angrepet, som varte i omtrent fire timer, var takket være at Israel bygde opp sine etterretningsressurser i Iran de siste tiårene.


Denne artikkelen er hentet fra Antiwar.com:

Israel Called Its Initial Attack on Iran ‘Red Wedding,’ Referring to a Fictional Massacre that Relied on Deception

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad

Se også:

Larry Johnson : How Iran Is Responding.

Ray McGovern : Will Putin Negotiate With Trump?

Alastair Crooke : Who Won the 12-Day War?

Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave.

Forrige artikkelKrigsdagbok del 210 – 22. og 23. juni 2025
Neste artikkelHvordan ble vi en krigsnasjon uten fiender?
Dave DeCamp
Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave.