
Russlands president Vladimir Putin har foreslått å starte fredssamtaler med Ukraina uten forutsetninger allerede torsdag.
Putin kom med bemerkningene tidlig søndag kveld da han talte til media etter feiringen av 80-årsjubileet for Seiersdagen. Russland var vertskap for en rekke utenlandske dignitærer i dagene rundt feiringen, inkludert lederne fra Kina, Venezuela og Vietnam.
Putin tilbød seg å starte ubetingede samtaler med Ukraina «uten forsinkelse» 15. mai i Istanbul, hvor «de ble holdt tidligere og hvor de ble avbrutt», med henvisning til forhandlingene som ble holdt i Tyrkia i den tidlige fasen av konflikten i 2022.
Lenke til den fulle teksten til Putins tale her.
Moskva er «innstilt på seriøse forhandlinger» med Kiev og har som mål å «eliminere de underliggende årsakene» til konflikten for å oppnå en «langsiktig varig fred», uttalte Putin.
Mottrekk mot alliansen av de villige
Invitasjonen til forhandlinger med Zelensky er Putins sjakktrekk overfor det utspillet som koalisjonen av de villige, Emmanuel Macron, Friedrich Merz, Donald Tusk og Keir Starmer kom med på lørdag der de krevde umiddelbar 30 dagers våpenhvile.
Det var opplagt et forsøk på å sette Putin i forlegenhet, men midt under samtaler og markeringer av Seiersdagen formulerte Putin et motsvar som nå plasserer ballen på Zelenskys banehalvdel.
Alex Mercouris i The Duran har kommentert dette her:
Trump støtter Putins forslag
USAs president Donald Trump har uttrykt støtte til Vladimir Putins forslag om å gjenoppta direkte fredssamtaler med Ukraina. Putin foreslo tidligere å gjenoppta forhandlingene, som har vært satt på vent siden 2022, i Istanbul, Tyrkia denne uka.
Trump gikk ut på Truth Social på søndag og roste det han kalte «en potensielt stor dag for Russland og Ukraina! Tenk på de hundretusenvis av livene som vil bli reddet når dette uendelige ‘blodbadet’ forhåpentligvis tar slutt».
USA, la han til, «ønsker i stedet å fokusere på gjenoppbygging og handel. En STOR uke venter!»
Og han avsluttet med oppfordringa: «HOLD MØTET NÅ»!
Zelensky later som om han vil gjøre som Trump sier, og hevder at han vil møte opp i Istanbul. Men han legger til en forutsetning:
«Vi forventer en full og varig våpenhvile fra i morgen for å starte diplomatiet». Siden han vet at det ikke vil skje, har han ei mulig bakdør for å trekke seg i siste liten med henvisning til at Putin ikke gikk med på en slik våpenhvile, og derfor vil ikke Zelensky møte ham. Vi sier ikke at det er slik dette vil utspille seg, men vi noterer oss dette foran de mange taktiske manøvrene vi kan vente oss fram til 15. mai.
Putins forslag
I talen sin sier Vladimir Putin:
Vi foreslår å starte uten forsinkelse neste torsdag, 15. mai, i Istanbul, hvor samtalene ble holdt tidligere og hvor de ble avbrutt. Som dere vet, har tyrkiske kolleger gjentatte ganger tilbudt seg sine tjenester for å organisere slike samtaler, og president Erdogan har gjort mye for å organisere dem. Jeg husker at som et resultat av disse samtalene ble et felles utkast til dokument utarbeidet og parafert av lederen for forhandlingsgruppen i Kiev, men på Vestens insistering ble det rett og slett kastet i kurven.
I morgen skal vi ha en samtale med Tyrkias president, herr Erdogan. Jeg vil gjerne be ham om å gi en slik mulighet til å holde samtaler i Tyrkia. Jeg håper at han vil bekrefte sitt ønske om å bidra til forsøkene på å søke fred i Ukraina.
Vi er fast bestemt på seriøse forhandlinger med Ukraina. Målet vårt er å eliminere de underliggende årsakene til konflikten og å oppnå en langsiktig varig fred i et historisk perspektiv. Vi utelukker ikke at det i løpet av disse forhandlingene vil bli mulig å bli enige om en slags ny våpenstillstand og en ny våpenhvile. Og en reell våpenhvile som ikke bare ville bli overholdt av Russland, men også av den ukrainske siden, og som ville være det første skrittet, gjentar jeg, mot en langsiktig, bærekraftig fred, snarere enn et forspill til fortsatt væpnet konflikt etter at de ukrainske væpnede styrkene har blitt gjenoppbygd, utrustet på nytt og febrilsk har gravd ut skyttergraver og nye festninger. Hvem trenger en slik fred?
Vårt forslag er, som de sier, på bordet. Avgjørelsen er nå opp til ukrainske myndigheter og deres overordnede, som tilsynelatende er styrt av sine personlige politiske ambisjoner, snarere enn folkets interesser, og som ønsker å fortsette krigen mot Russland i hendene på ukrainske nasjonalister.
Det er grunn til å vente mer taktisk spill i dagene som kommer. Putin har blant annet ikke sagt om han sjøl vil komme og står fritt til å sende Lavrov for eksempel. Ifølge russiske medier har Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan allerede diskutert Putins forslag med den russiske presidenten og sagt seg enig.
Vi skrev denne kommentaren i mars 2022:
oss 150 kroner!


