Hjem Internasjonalt

NYT: Jemen kan demilitarisere USA

0
Faksimile fra The New York Times.

I en bekymret artikkel i The New York Times heter det at US is burning through its munition in Yemen with limited success.

Det sentrale poenget i artikkelen er at USA bruker opp lagrene sine av langtrekkende missiler og avanserte droner, og at det gjør at USA står betydelig svekket overfor en eventuell konfrontasjon med Kina.

Glenn Diesen kommenterer:

USA brenner gjennom ammunisjonen sin i Jemen, og etterlater dem uten presisjonsvåpen for å konfrontere Kina.

– USA har allerede tømt mye av våpenlagrene sine etter 3 år med proxy-krig mot Russland.

– Nå trenger USA antimon og andre sjeldne jordmetaller fra Kina for å oppruste for å bekjempe Kina.

Houthi Cripple U.S. Air Power with 17 MQ-9 Reapers Downed, US$595 Million (RM2.6 Bln) Lost

The Independent skriver:

Trump’s Yemen bombing campaign could cost $1bn by next week, with little to show for it.

Trumps engasjement i Jemen har pådratt seg kritikk fra hans egne støttespillere, som har hevdet at det er i strid med løftene hans om å avslutte «endeløse kriger» og hans «America First»-kampanjeslagord.

Kandidaten Donald Trump mente at bombing av Jemen var «bare en mislykket mentalitet» da daværende president Joe Biden gjorde det. «Det er galskap. Du kan løse problemer over telefon. I stedet begynner de å slippe bomber. Jeg ser, nylig, de slipper bomber over hele Jemen. Du trenger ikke å gjøre det. Du kan snakke på en slik måte hvor de respekterer deg og de lytter til deg», sa Trump i et intervju med podcasteren Tim Pool i mai 2024.

Nå gjennomfører altså Trump det han kalte «Bidens galskap».

Løsninga på dette problemet kunne ha vært enkel.

Trump kunne ha latt være å bombe Jemen. Presidenten Trump kunne ha lyttet til kandidaten Trump.

Men dette gjør han for Benjamin Netanyahu og Israel, og det overstyrer alt, sjøl det Trump kaller common sense, sunn fornuft.

Forrige artikkelKlimakrav fra dårekisten
Neste artikkelDet medisinsk-industrielle korrupsjonskomplekset bak studien i The Lancet – del 3