NATO leker med ilden i Østersjøen og Svartehavet

0
Russiske Sukhoi Su-30 er et langdistanse avskjæringsfly.

Vesten er fortsatt innstilt på å sikre Ukraina som stedfortreder for å svekke Russland og for å få tilgang til Ukrainas naturressurser. Disse to målene går hånd i hånd

Av Larry Johnson.

SONAR, 6. april 2025

Videoen vedlagt på slutten av denne artikkelen gir en god oppsummering av nylige militære møter mellom russiske og NATO-styrker i Østersjøen og Svartehavet. I løpet av de tre siste årene med den spesielle militæroperasjonen (SMO), har Russland sjelden blandet seg inn i NATOs etterretnings-, overvåkings- og rekognoseringsflyvninger (også kjent som ISR) i disse områdene. Det ser ut til at Russland har bestemt seg for en mer aggressiv tilnærming for å utfordre NATOs ISR-oppdrag, ved å bruke elektronisk krigføring for å deaktivere navigasjonssystemer, sende opp russiske fly for å avskjære og låse seg på NATO-mål med russiske luftvernsystemer.

Ikke overraskende klager NATO-landene – spesielt Frankrike – høylytt over disse handlingene, mens de ignorerer sitt eget ansvar for å provosere frem den russiske reaksjonen. Russiske utfordringer mot NATO-flyvninger har økt i kjølvannet av at president Putin innkalte til et møte med sine nasjonale sikkerhetsrådgivere. Jeg tror ikke dette er en tilfeldighet.

Vesten er fortsatt innstilt på å sikre Ukraina som stedfortreder for å svekke Russland og for å få tilgang til Ukrainas naturressurser. Disse to målene går hånd i hånd. Å få kontroll over Ukrainas mineralrikdom er fortsatt en prioritet for Donald Trump:

«Tilbudet om kritiske mineraler var et klart sikkerhetsøyeblikk for Ukraina. De har kritisk viktige ressurser som titan, uran og andre. Og hvis Russland får tak i disse ressursene, vil det være en katastrofe for Kievs allierte», sa en topptjenestemann som er kjent med forhandlingene, og uttalte seg på betingelse av anonymitet.

Men mineralspillet har siden blitt til en politisk katastrofe, og Ukraina har kanskje ikke engang all den enorme ressursrikdommen det lovet. I tillegg vil det å få mineraler opp av bakken koste milliarder og kan ta flere tiår – ikke i nærheten av tidslinjen Trump så for seg.

Jeg tror russerne tydelig forstår dette og ikke kommer til å gå med på en våpenhvile før kravene Putin la frem i sin tale til det russiske utenriksdepartementet i juni 2024 er oppfylt. I mellomtiden vil Russland fortsette å utvide sine offensive operasjoner. Hvis Vesten nekter å akseptere kravene fra den russiske regjeringen, har Putin gjort det klart at saken vil bli avgjort på slagmarken.


Denne artikkelen er hentet fra SONAR:

NATO Playing with Fire in the Baltic Sea and the Black Sea

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad


Se også:

USA Ending Its Own Hegemony. Tariffs Are HUGE Gift To China And BRICS | Dr. Warwick Powell

Militarisation Is KILLING The Collective West From Within | Dr. J. Oberg and Prof. D. Gibbs

Forrige artikkelJeffrey Sachs: Trumps utarmende tollsatser
Neste artikkelFilosofen Jürgen Habermas vil ha opprustning og EU-hær
Larry Johnson
Larry C. Johnson er en veteran fra CIA og utenriksdepartementets kontor for bekjempelse av terrorisme. Han er grunnlegger og administrerende partner av BERG Associates, som ble etablert i 1998. Larry drev opplæring for USAs spesialstyrker i 24 år. Han har blitt utskjelt av både høyre og venstre.