Hjem Internasjonalt

Erdogan: vi kan «gå inn» i Israel slik vi gjorde i Libya og Nagorno-Karabakh

0

Israels utenriksminister svarte med å true Erdogan med at han kunne bli den neste Saddam Hussein.

Av Dave DeCamp.

Anti-War, 28. juli, 2024.

På søndag så det ut til at Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan truet med militær intervensjon mot Israel, og sa at Tyrkia kunne «gå inn» i Israel som de gjorde i Libya og Nagorno-Karabakh.

Din støtte holder oss gående!

Steigan.no er en av de svært få norske nettavisene med daglig publisering som drives 100 % av frivillige leserbidrag, uten pressestøtte, uten annonser og uten betalingsmur. Takk for at du gjør det mulig.

Støtt oss her

«Vi må være veldig sterke slik at Israel ikke kan gjøre disse latterlige tingene mot Palestina. Akkurat som vi gikk inn i Karabakh, akkurat som vi gikk inn i Libya, kan vi gjøre det samme mot dem», sa Erdogan i en TV-tale. «Det er ingen grunn til at vi ikke kan gjøre dette … Vi må være sterke slik at vi kan ta disse skrittene».

Fra og med 2020 begynte Tyrkia, et NATO-medlem, å utplassere militære rådgivere og tusenvis av syriske leiesoldater til Libya for å støtte den FN-støttede nasjonale samlingsregjeringen.

Tyrkia støttet også sterkt Aserbajdsjans angrep på Nagorno-Karabakh i 2020 ved å gi våpen og politisk støtte. Konflikten endte i 2023 med at Aserbajdsjan fullførte den etniske rensingen av de over 100.000 etniske armenere som bodde i Nagorno-Karabakh.

Tyrkia benektet at de intervenerte direkte i Nagorno-Karabakh, men under krigen i 2020 var det påstander om at Ankara sendte leiesoldater rekruttert fra Syria for å kjempe for Aserbajdsjan.

Som svar på Erdogans kommentarer om å gripe inn i Israel, advarte Israels utenriksminister Israel Katz om at den tyrkiske lederen kunne bli den neste Saddam Hussein, som ble styrtet og senere henrettet etter invasjonen av Irak i 2003.

«Erdogan følger i fotsporene til Saddam Hussein og truer med å angripe Israel. Bare la ham huske hva som skjedde der og hvordan det endte», skrev Katz på X.


Denne artikkelen ble publisert av Anti-War.

Erdogan Says Turkey Could ‘Enter’ Israel Like It Did in Libya and Nagorno-Karabakh

Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad


Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave. 

Se alle innlegg av Dave DeCamp

Forrige artikkelMange tusen drept av vaksinene i Norge, men nesten ingen tør å si noe
Neste artikkelBeijing-erklæringen et historisk vendepunkt for Palestina?
Dave DeCamp
Dave DeCamp er nyhetsredaktør for Antiwar.com, følg ham på Twitter @decampdave.