
Mens Washington og dets europeiske lakeier vil være konsentrert om samtalene i Istanbul mellom Russland og Ukraina, kan Zelenskys dager være talte. Bildet ovenfor er hentet fra en i all hovedsak pro-Zelensky-avis – jeg sier i all hovedsak, fordi det er en av de få som fortsatt har lov til å publisere i Ukraina. Kyiv Independent har ikke en enkeltstående eier. I stedet er den først og fremst finansiert av leserne gjennom en medlemskaps- og donasjonsmodell.

SONAR, 22. juli 2025

«Signaturen» i overskriften refererer til hvorvidt Zelensky vil signere ny lovgivning som politisk kastrerer to uavhengige antikorrupsjonsenheter i Ukraina – det vil si NABU og SAP. Jeg skal spare deg for dramaet … Zelensky har signert lovforslaget om reduksjon av makten til NABU- og SAP – og skyldte alt på Russland. Her er ironien … under en tale stemplet Putin disse to enhetene som Washingtons verktøy, like før Russland lanserte den spesielle militæroperasjonen. Putin sa:
Den amerikanske ambassaden i Ukraina kontrollerer direkte NABU og SAP.
Zelenskys handling utløser protester over hele Ukraina. Dette kommer rett etter Seymour Hershs siste innlegg på Substack, som spår Zelenskys nært forestående fall:
Zelensky er på listen for eksil, hvis president Donald Trump bestemmer seg for å ringe. Hvis Zelensky nekter å forlate sitt kontor, som er det mest sannsynlige, sa en involvert amerikansk embetsrepresentant til meg: «Han kommer til å gå med makt. Ballen er på hans banehalvdel». Det er mange i Washington og i Ukraina som mener at den eskalerende luftkrigen med Russland må ta slutt snart, mens det fortsatt er en sjanse til å inngå et forlik med presidenten, Vladimir Putin.
Det er indikasjoner på at Zelensky vet hva som kommer. Han har nettopp skiftet eller sparket tre tjenestemenn: forsvarsministeren, statsministeren og ambassadøren til USA. Som den amerikanske embetsrepresentanten fortalte meg, Zelensky «begynner å lese faresignalene».
Tjenestemannen la til at hva som skjer videre, når det gjelder politisk vold i Kiev og andre steder, avhenger i stor grad «av i hvilken grad befolkningen har nådd det punktet der de ikke har noe annet valg. Zelensky vil ikke gå frivillig, men med føttene først.
Ved å handle mot NABU og SAP ber Zelensky i hovedsak Washington om å dra til helvete. Ikke et smart spill fra hans side, spesielt gitt USAs historikk med å fjerne eller slette utenlandske ledere når de har tjent sitt formål med å bære vann for USA. Listen er lang: Diem i Vietnam, Noriega i Panama, Saddam Hussein i Irak og Muammar Gaddafi i Libya.
Her er en annen indikator på Zelenskys svinnende hell … han foreslo den tidligere forsvarsministeren Umerov som sin nye amerikanske ambassadør i Washington, men Trump-teamet sa: «NYET». Det er heller ikke gode nyheter for Zelensky at resten av vestlige medier legger merke til hans trekk mot NABU og SAP:


Jeg mistenker at Putin og hans nasjonale sikkerhetsteam har en stor pose popcorn og lener seg tilbake og bare nyter skuespillet.
Ukraina har vedtatt lov som vil svekke antikorrupsjonsbyråenes uavhengighet – NRK Urix – Utenriksnyheter og -dokumentarer
Store protester i Ukraina – NRK Norge – Oversikt over nyheter fra ulike deler av landet
I mellomtiden, tilbake på slagmarken, har russiske tropper gått inn i den strategisk viktige byen Pokrovsk. Når denne byen faller, vil det være et stort brudd på Ukrainas forsvarslinje og vil akselerere Russlands bevegelse mot elven Dnepr.
I løpet av de to siste ukene har Russland begynt å angripe de ukrainske togene som bringer forsyninger og forsterkninger til fronten, med Geran 2-droner. Tidligere brukte Russland missiler for å angripe jernbanelinjene, men det satte sjelden linjene ut av drift i en lengre periode. Nå, med Geran 2, er Russland i stand til å ødelegge togmotoren, noe som tvinger Ukraina til å sende et nytt tog for å flytte vraket … og så blir det toget angrepet. Denne taktikken viser seg å være svært effektiv for å forstyrre Ukrainas evne til å opprettholde logistisk støtte ved fronten, som bidrar til kollapsen av den ukrainske fronten langs kontaktlinjen … spesielt i Donetsk.
Jeg legger ut dagens prat med Danny Davis, og samtalen min, som ble spilt inn på mandag, med Glenn Diesen:
Denne artikkelen er hentet fra SONAR:
Zelensky Losing His Mojo as Russia’s Momentum on the Battlefield Accelerates
Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad
PS: Tidligere var Kyiv Independent støttet av USAID.
oss 150 kroner!

