
«Vi fordømmer det avskyelige språket som nylig ble brukt av medlemmer av den israelske regjeringen, som truer med at sivile i deres fortvilelse over ødeleggelsen av Gaza, vil begynne å flytte», sier de tre landene.

Antiwar.com, 19. mai 2025.
Tre store vestlige regjeringer utstedte en uttalelse som fordømte den israelsk-skapte sulten i Gaza og utvidelsen av bosetninger på Vestbredden. Storbritannia, Frankrike og Canada sa at de vurderer sanksjoner mot Israel som svar på den etniske rensingen av palestinere.
«Vi er sterkt imot utvidelsen av Israels militære operasjoner i Gaza. Nivået av menneskelig lidelse i Gaza er utålelig», heter det i fellesuttalelsen fra London, Paris og Ottawa. «Vi oppfordrer den israelske regjeringen til å stoppe sine militære operasjoner i Gaza og umiddelbart tillate humanitær hjelp å komme inn i Gaza».
Uttalelsen ble gitt etter en kunngjøring fra Tel Aviv om at en «grunnleggende» mengde matvarehjelp ville få lov til å komme inn på stripen. De tre landene kalte den israelske planen «helt utilstrekkelig».
«Gårsdagens kunngjøring om at Israel vil tillate en grunnleggende mengde mat inn i Gaza er helt utilstrekkelig», fortsatte uttalelsen. «Dette må inkludere å engasjere seg med FN for å sikre en tilbakevending til levering av bistand i tråd med humanitære prinsipper».
Landene truet med å gå til aksjon mot Tel Aviv hvis ikke mer hjelp ble tillatt inn i Gaza, og hvis Israel fortsatte å utvide bosetningene på Vestbredden. «Vi vil ikke stå og se på mens Netanyahu-regjeringen forfølger disse uhyrlige handlingene», heter det. «Hvis Israel ikke stanser den fornyede militæroffensiven og opphever restriksjonene på humanitær hjelp, vil vi iverksette ytterligere konkrete tiltak som svar».
«Vi motsetter oss ethvert forsøk på å utvide bosetningene på Vestbredden. Israel må stanse bosetninger som er ulovlige og undergraver levedyktigheten til en palestinsk stat og sikkerheten til både israelere og palestinere». Uttalelsen legger til: «Vi vil ikke nøle med å iverksette ytterligere tiltak, inkludert målrettede sanksjoner».
London, Paris og Ottawa fordømte også Hamas’ angrep på Israel den 7. oktober 2023 og krevde at gruppen løslot sine gjenværende gisler.
IDF har nylig utvidet sine militære operasjoner i Gaza. Israelske tjenestemenn, inkludert statsminister Benjamin Netanyahu, har forklart at Tel Avivs politikk er å gjøre stripen ulevelig slik at palestinere vil dra til et annet land.
Uttalelsen fra de tre landene sa at den politikken ville være en krigsforbrytelse. «Vi fordømmer det avskyelige språket som nylig ble brukt av medlemmer av den israelske regjeringen, som truer med at sivile i deres fortvilelse over ødeleggelsen av Gaza, vil begynne å flytte», heter det. «Permanent tvangsfordrivelse er et brudd på internasjonal humanitær lov».
Flere internasjonale menneskerettighetsgrupper har stemplet de israelske militæroperasjonene i Gaza som et folkemord.
Mens Tel Aviv har innført en full blokade av all hjelp som kommer inn i Gaza, noe som har ført til utbredt sult på Gazastripen, har noen vestlige ledere uttalt seg.
I forrige uke sa Frankrikes president Emmanuel Macron at EU kunne kansellere handelsavtaler med Israel, på grunn av den brutale behandlingen av palestinere. Netanyahu langet ut mot Macron som respons og beskyldte ham for «blodsanklager».
«Macron har nok en gang valgt å ta parti for en morderisk islamistisk terrororganisasjon og gjentar dens foraktelige propaganda, og anklager Israel for blodsanklager», heter det i en uttalelse fra hans kontor.
Denne artikkelen er hentet fra The Libertarian Institute:
UK, France & Canada Say Suffering in Gaza is ‘Intolerable,’ Threaten to Sanction Israel
Oversatt for steigan.no av Espen B. Øyulvstad
Se også:
Yanis Varoufakis: Europe’s Economic Subordination to the US & Growing Irrelevance (Clip May 12 2025)
How Trump Is About To Make the Middle East A LOT WORSE | Useful Idiots
oss 150 kroner!


